Co się stało z córkami Piłsudskiego? Pierwsza żona nie chciała dać mu rozwodu, gdy były już na świecie

Jak wyglądało życie córek marszałka Józefa Piłsudskiego? Przedstawiamy mało znane fakty z życia rodziny marszałka Piłsudskiego.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Marszałek Józef Piłsudski już za życia był niezwykle szanowany, a po śmierci otoczono go niemalże kultem. Jednak jego życie rodzinne nie było takie cudowne. Pochodził z bardzo licznej rodziny - miał aż 11 rodzeństwa. Sam doczekał się dwóch córek - Wandy i Jadwigi. Jak potoczyły się dalsze losy obu kobiet? Co się z nimi stało? To warto o nich wiedzieć.

Najczęstsze problemy ze skórą w miejscach okołopieluszkowych. Jak sobie z nimi radzić? Problemy w miejscach okołopieluszkowych. Jak sobie z nimi radzić?

Co się stało z córkami Piłsudskiego? Jego życie rodzinne było bardzo ciekawe

Jak podaje portal Kroniki Dziejów, marszałek Józef Piłsudski był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Maria Juszkiewiczowa, z domu Koplewska. Marszałek traktował dziewczynkę jak własne dziecko. Niestety dziewczynka zmarła w 1908 roku, a samo małżeństwo oficjalnie skończyło się po 22 latach z powodu śmierci kobiety na serce po ciężkim zapaleniu płuc, które trwało wiele miesięcy. Nieoficjalnie marszałek miał romans z inną kobietą, Aleksandrą Szczerbińską, którą poznał po kilku latach małżeństwa z Marią. Pierwsza żona Piłsudskiego nie chciała mu dać jednak rozwodu, więc kochankowie musieli żyć w ukryciu do jej śmierci. Doczekali się też wspólnych dzieci - córek Jadwigi i Wandy.

Jak pielęgnować delikatną skórę dziecka Jak pielęgnować wrażliwą skórę dziecka? Uwaga na codzienne czynności

Co się stało z córkami Piłsudskiego? Nazwisko ojca bardzo im pomogło

Jak czytamy w serwisie Kroniki Dziejów, starsza z nich, Wanda, studiowała w Edynburgu na polskim wydziale medycznym, gdzie skończyła medycynę. Pracowała w polskim szpitalu pod Londynem jako psychiatra. Współpracowała też Instytutem Józefa Piłsudskiego w Londynie. Z kolei Jadwiga już jako 17-latka trenowała szybownictwo i zdobyła licencję pilota. Dwa lata studiowała architekturę na uniwersytecie w Cambridge, ale przerwała je wstąpiła do Kobiecej Służby Pomocniczej. Zajmowała się transportem samolotów z fabryk na lotniska bojowe. Służbę skończyła w stopniu porucznika. Miała męża i dwoje dzieci córkę Joannę i syna Krzysztofa. Po wojnie mieszkała w Anglii, gdzie pracowała jako architektka. Warto wspomnieć, że obie siostry wspólnie odzyskały rodzinną willę Milusin i założyły tam muzeum upamiętniające ich ojca

Więcej o: