Nie zaszczepiłeś dziecka na grypę? Ta mama też nie. Dziś mówi: Ból tak duży, że nie mogą chodzić

Grypa dziesiątkuje polskie żłobki, przedszkola i szkoły. Lekarze i władze alarmują o rosnącej fali zachorowań. Przed ciężką chorobą i trudnymi do wyleczenia powikłaniami mogą uratować szczepienia.

Grypa szaleje. Jak bardzo? Jak podał w czwartek na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, w kraju jest blisko 270 tys. zachorowań na grypę w ciągu tygodnia, z czego połowa to dzieci. O trudnej sytuacji w szpitalach dziecięcych mówią też już od wielu dni lekarze (zobacz: Lekarka powiedziała, jakich dzieci przyjęła najwięcej. "Wszystkie nieszczepione". Króluje grypa). 

Po więcej informacji z kraju i ze świata zajrzyj na Gazeta.pl >>>

Wielu pediatrów na swoich profilach w mediach społecznościowych już od września przypomina, żeby dzieci zaszczepić na grypę. Wśród nich jest Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, która prowadzi bloga Mamapediatra.pl. Lekarka ma też konto na Instagramie, gdzie także edukuje w zakresie profilaktyki i leczenia dzieci. Udostępniła tam wiadomość od mamy, która nie zaszczepiła swoich dzieci na grypę. Dziś bardzo tego żałuje. Jej wiadomość publikujemy także i my, w nadziei, że zachęci ona do szczepień niezdecydowanych rodziców. 

Ja z przesłaniem do mam, które zastanawiają się na szczepieniem na grypę. Zróbcie to moje dzieci właśnie walczą. Gorączka non stop do 40 stopni przez pięć dni. Po ustąpieniu taki ból mięśni łydek, że dziecko nie umie chodzić. Niby minie i trzeba czekać, ale nikomu nie życzę takich przebojów. W przyszłym roku zaszczepię dzieci, jak najszybciej się da - napisała do lekarki jedna z jej obserwatorek. 

Mama zachęca do szczepień na grypęMama zachęca do szczepień na grypę Instagram.com/mamapediatra_blog/

Czy szczepienie na grypę jest płatne?

Warto dodać, że szczepienia na grypę w tym roku są bezpłatne dla seniorów powyżej 75. roku życia oraz dla kobiet w ciąży. Natomiast szczepionka w połowie refundowana dostępna jest dla dzieci od ukończenia szóstego miesiąca życia do 18. roku życia, osób w wieku 18 - 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby oraz osób w wieku 65 -75 lat

Szczyt zachorowań na grypę jeszcze przed nami. Szacuje się, że przypadnie między styczniem a marcem. Jeżeli jeszcze nie zaszczepiliście siebie i swoich dzieci na grypę, to - jak podkreślają specjaliści - nadal warto

Zobacz wideo Przeziębienie czy grypa? Jak rozpoznać u dziecka?

Grypa - powikłania

Zaszczepić się na grypę warto nie tylko ze względu na możliwy ciężki przebieg choroby, lecz także i powikłania po niej. Lista jest naprawdę długa i należą do nich problemy, o których nie wie wielu rodziców. Obejmuje ona schorzenia od zapalenia płuc, po nawet wylew, psychozę czy nawet utratę słuchu (niestety bardzo częstą u dzieci):

  • grypowe zapalenie płuc i oskrzeli,
  • zapalenie oskrzelików u niemowląt i u dzieci,
  • zapalenie mięśnia serca i osierdzia,
  • zespół wstrząsu toksycznego,
  • zapalenie mięśni i mioglobinuria, mogąca prowadzić do niewydolności nerek,
  • toksyczna encefalopatia, poinfekcyjne zapalenie mózgu i opon mózgowych,
  • wylewy podpajęczynówkowe
  • ostre psychozy, niektóre ze słuchowymi lub wzrokowymi halucynacjami,
  • schizofrenia
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.