Co właściwie obchodzimy 6 stycznia? Święto Trzech Króli jest w Kościele obchodzone jako uroczystość Objawienia Pańskiego. Ma ona uczcić obecność Boga w historii człowieka. Stanowi nawiązanie do biblijnej opowieści o trzech Mędrcach (królach) ze Wschodu, którzy wiedzeni przez gwiazdę przybyli do Betlejem oddać pokłon małemu Jezusowi. W Kościele katolickim Trzech Króli jest świętem nakazanym.
Kiedy jest święto Trzech Króli? Wyznawcy katolicyzmu obchodzą je co roku 6 stycznia. W 2023 r. przypadnie ono w piątek. Warto jednak pamiętać, że posługujący się odmiennym kalendarzem wyznawcy prawosławia mogą obchodzić Objawienie Pańskie 19 stycznia.
Obecnie 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Losy tego święta były jednak zmienne - jeszcze nie tak dawno powszechnie udawaliśmy się wówczas do swoich obowiązków. W Polsce Trzech Króli było wolnym dniem do 1960 r. Wówczas to władze PRL zadecydowały o zniesieniu tego przywileju. Powrócił on dopiero po 50 latach. W 2010 r. Sejm RP przywrócił dzień wolny od pracy w Trzech Króli.
Co ciekawe: osoby wyznania innego niż katolickie mają prawo do zwolnień od nauki lub pracy w święta religijne, które nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy.
O czym jeszcze warto pamiętać przed świętem Trzech Króli? Ponieważ wypada w piątek, to daje okazję do zorganizowania sobie dłuższego weekendu. W uprzywilejowanej pozycji pozostaną w tym przypadku studenci. Na niektórych uczelniach okres wolnego trwa bardzo długo, bo od 22 grudnia do 6 stycznia. Z dodatkowymi dniami w postaci weekendu po Trzech Królach daje to bardzo długą okazję do wypoczynku.
Trzeba jednak pamiętać, że Trzech Króli to również dzień wolny od handlu. Dlatego niezbędne zakupy warto zrobić odpowiednio wcześniej. Czynne będą tylko placówki handlowe, w których do obsługi klientów zabierze się właściciel. Oprócz nich zrobimy zakupy w miejscach takich, jak choćby stacje benzynowe.
Zobacz też: Sylwester dla dzieci: jak zorganizować udaną imprezę?