Ulga na dziecko 2023. Rodzice, którzy liczyli na duży przypływ gotówki, mogą się rozczarować. Nadchodzi duża zmiana

Ulga na dziecko 2023, czyli zmiany, które wraz z nowym rokiem mogą rozczarować wielu rodziców. Dodatkowe pieniądze z początkiem roku były miłym zastrzykiem dla domowego budżetu, jednak nie wszyscy je otrzymają. Wraz z Nowym Ładem wprowadzono pewne zmiany, które dla części osób nie będą korzystne. Przedstawiamy szczegóły.

Ulga na dziecko 2023 zwana inaczej ulgą prorodzinną była jedną z najczęściej stosowanych ulg przy rozliczaniu podatku. Okazuje się, że wraz z nowym rokiem wprowadzone zostaną limit dochodu, które znacznie ograniczą ilość osób, mogących z niej skorzystać.

Zobacz wideo Szaleńczy rajd czeskiego kierowcy. Mimo kilku stłuczek kontynuował jazdę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga na dziecko 2023 - kto z niej skorzysta?

Ulga na dziecko 2023, czyli rozliczenie podatkowe, z którego mogą skorzystać rodzice, których dzieci są:

  • niepełnoletnie;
  • otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną - bez względu na ich wiek;
  • do ukończenia 25. roku życia, pod warunkiem że się uczą lub studiują.

Co istotne, w przypadku dzieci, które osiągnęły już pełnoletność, ale nadal się uczą i jednocześnie mają swoje dochody, ich rodzice będą mogli skorzystać z prawa do ulgi na dziecko pod warunkiem, że w poprzednim roku te nie uzyskały dochodów wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej (od marca 2022 r. wartość renty socjalnej wynosi 1338,44 zł, co oznacza, że górny limit zarobków nie może przekroczyć kwoty 16 061,28 zł).

Joanna Krupa pokazała choinkę Joanna Krupa pokazała, jak ubiera choinkę z córką. Uwagę internautów przykuł ich strój.

Pamiętajmy jednak, że za dochód dziecka rozumie się przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Do dochodów tych nie wlicza się renty.

Zarobki rodziców, w przypadku posiadania jednego dziecka, również są limitowane. Zatem wychowując jedynaka, będą oni mogli skorzystać z ulgi na dziecko 2023, jeśli ich dochody nie przekroczyły w roku podatkowym 2022 kwoty:

  • 112.000 zł w przypadku podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i jego małżonka);
  • 112.000 zł w przypadku podatnika będącego osobą samotnie wychowującą dziecko;
  • 56.000 zł w przypadku podatnika niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku.

Kolejna zmiana tyczyć się będzie osób zarabiających najniższą krajową. Ma to związek z podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Zatem z nowym rokiem z ulgi na dziecko mogą skorzystać jedynie osoby, które zarobią co najmniej 30 tys. zł rocznie.

Świąteczny występ w żłobku, a Frankie nie czuje klimatu W żłobku dzieci dawały świąteczny występ. Frankie pokazał, co o nim sądzi

Ulga na dziecko 2023 - ile można otrzymać pieniędzy?

Kwota ulgi na dziecko 2023 zależna jest od liczby dzieci. Rachunek jest prosty. Im więcej pociech, na które przysługuje ulga, tym rodzice mogą liczyć na większy zastrzyk gotówki. Przedstawia się to następująco:

  • za jedno dziecko będzie można odliczyć 1112,04 zł rocznie,
  • za dwoje - 2224,08 zł rocznie,
  • za trójkę 4224,12 zł rocznie.
  • za czwórkę i większą liczbę dzieci rocznie będzie można odliczyć 6924,12 zł oraz tę kwotę plus 225 zł miesięcznie za każde kolejne dziecko.

Zasiłek rodzinny nie zachwyca rodziców. 'Dziennie tyle wydaje na zakupy spożywcze' "Gdzie są TE dzieci?". Odpowiedź smutna i prosta: Polaków na nie nie stać

Więcej o: