Wirus RSV często początkową mylony jest z grypą czy przeziębieniem, Jednak kiedy pojawiają się trudności w oddychaniu, należy bezwzględnie udać się do specjalisty. Obecnie lawinowo rośnie liczba zakażeń tym wirusem, co można bez trudu zaobserwować nie tylko w gabinetach pediatrycznych, ale także na szpitalnych oddziałach dla dzieci.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wirus RSV jest jedną z przyczyn zakażeń układu oddechowego. Jego objawy nie są oczywiste, toteż początkowo może być mylony z przeziębieniem lub grypą. Większość starszych dzieci przechodzi chorobę łagodnie, w warunkach domowych, pod opieką lekarza - nie wymagają oni hospitalizacji. Jednak kiedy wirusem zarazi się małe dziecko, zaczyna się robić bardzo poważnie. Wirus RSV szczególnie niebezpieczny jest dla niemowląt i maluchów poniżej drugiego roku życia. Jak podają lekarze, to oni stanowią większość przypadków wśród chorych na oddziałach pediatrycznych. Lekarze z końcem grudnia mówią o kumulacji.
Teraz jest kumulacja. Mamy przede wszystkim zakażenia grypą i wirusem RSV. Nie mamy wolnego łóżka, w chwili wypisywania jednego dziecka, zajmuje je kolejny mały pacjent. Był ten okres izolacji związany z erą covidową. To był czas, kiedy dzieci miały ze sobą zdecydowanie mniejszy kontakt. To wszystko było w uśpieniu. W chwili obecnej dzieci zaczęły się ze sobą kontaktować i wirus dał o sobie znać, że jest aktywny
- zaznacza doktor Danuta Sidor, kierująca jednym z pediatrycznych oddziałów wrocławskiego szpitala imienia Gromkowskiego, której słowa cytuje portal rmf24.pl.
Wirus RSV przenosi się drogą kropelkową, toteż niezwykle łatwo się nim zarazić. Jego okres inkubacji wynosi średnio od 2 do 8 dni. Początkowo pojawia się senność i ospałość, czasem gorączka i bóle głowy oraz mięśni. Jednak to nie jedyne objawy choroby. Pozostałe symptomy zakażenia, które powinny dać rodzicom do myślenia to:
Wielu pediatrów uczula rodziców, że przy zarażeniu wirusem RSV nie zawsze pojawia się gorączka. Do specjalisty powinni się oni udać, jeśli u małego dziecka, pojawi się senność i apatia oraz problemy z oddychaniem. Rodzice, w tym okresie muszą zachować czujność.