Lekarka powiedziała, jakich dzieci przyjęła najwięcej. "Wszystkie nieszczepione". Króluje jedna choroba

Alicja Jaczewska, pediatra, która na co dzień pracuje w jednym z warszawskich szpitali, opowiedziała na Instagramie, jakich przypadków przyjęła najwięcej podczas swojego dyżuru. Okazuje się, że na oddziale króluje aktualnie jedna choroba: grypa.

Alicja Jaczewska jest pediatrką, którą wiele osób zna z wpisów na blogu Mamy Ginekolog i jej działalności edukacyjnej na Instagramie. Lekarka pracuje także jako rezydentka Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doświadczeniami z dyżurów w tej placówce często dzieli się ze swoimi obserwatorami. 

Po więcej wiadomości z kraju i ze świata zajrzyj na Gazeta.pl >>

Niedawno lekarka informowała o alarmującej sytuacji związanej z zakażeniami wirusem RSV (zobacz: Lekarka pokazała listę pacjentów z SOR-u. "Tak źle jeszcze nie było". Groźny wirus sieje spustoszenie). Okazuje się jednak, że RSV straciło niechlubny tytuł lidera wśród małych pacjentów szpitala. Teraz, jak mówi sama Jaczewska, "króluje grypa, grypa i jeszcze więcej grypy".

Króluje grypa. A no i grypa, potem grypa i jeszcze więcej grypy. Niestety, przyjmowałam też powikłania grypy. A i wszystkie dzieci, które przyjmowałam, były nieszczepione - mówiła lekarka na stories na Instagramie. 

Alicja Jaczewska o tym, jaka choroba króluje w warszawskim szpitaluAlicja Jaczewska o tym, jaka choroba króluje w warszawskim szpitalu Instagram.com/ali_jacz

Grypa. Jak ją odróżnić od przeziębienia

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a czasami także przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji trwa od jednego do czterech dni. Rodzice często mylą grypę ze zwykłym przeziębieniem. Grypa jednak jest na tyle poważnym problem (zwłaszcza dla małych dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych), że informacje o niej publikują nawet rządowe strony. Tam można na przykład znaleźć tabelę rozróżniającą objawy grypy i przeziębienia. 

Jak odróżnić grypę od przeziębieniaJak odróżnić grypę od przeziębienia Gov.pl/web/wsse-krakow/grypa2

Powikłania po grypie

Niestety, nie tylko sam ostry przebieg grypy stanowić może problem. Jak wspomniała także i Alicja Jaczewska, także powikłania pogrypowe stanowią duże zagrożenie, czasem nawet większe niż sama infekcja wirusem grypy. 

Jakie są powikłania pogrypowe? Lista jest bardzo długa. Obejmuje schorzenia od zapalenia płuc, po nawet wylew, psychozę czy nawet utratę słuchu (niestety bardzo częstą u dzieci)

  • grypowe zapalenie płuc i oskrzeli,
  • zapalenie oskrzelików u niemowląt i u dzieci,
  • wtórne bakteryjne zapalenie płuc
  • zaostrzenia przebiegu astmy,
  • odrzucenie przeszczepionego narządu
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie mięśnia serca i osierdzia,
  • zespół wstrząsu toksycznego,
  • zapalenie mięśni i mioglobinuria, mogąca prowadzić do niewydolności nerek,
  • pogrypowe kłębuszkowe zapalenie nerek, nasilenie objawów przewlekłej niewydolności nerek.
  • nasilenie częstości napadów padaczkowych, choroby naczyniowe mózgu
  • toksyczna encefalopatia, poinfekcyjne zapalenie mózgu i opon mózgowych,
  • zespół Reye’a,
  • wylewy podpajęczynówkowe
  • śpiączkowe zapalenie mózgu
  • ostre psychozy, niektóre ze słuchowymi lub wzrokowymi halucynacjami,
  • schizofrenia

To jednak nie wszystko. Więcej o powikłaniach po grypie przeczytasz w naszym artykule:

Szczepienia przeciw grypie

Choć większość osób grypę przechodzi bez potrzeby hospitalizacji, to jednak nie każdy będzie miał tyle szczęścia. A przed grypą można bardzo łatwo się uchronić. Wystarczy raz w roku przyjąć szczepionkę. Według danych ministerialnych jest to najskuteczniejsza i najtańsza metoda zapobiegania grypie. 

To samo stanowisko zajmują też międzynarodowe organizacje. WHO, Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP) zalecają, aby szczepienie przeciw grypie obejmowało zdrowe dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, osoby starsze, pacjentów z grup podwyższonego ryzyka bez względu na wiek, kobiety w ciąży oraz pracowników ważnych służb społecznych.

Należy pamiętać o szczepieniu dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym, ponieważ odgrywają bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy. Szczepienie to zapewnia ochronę im samym oraz pośrednio chroni osoby starsze, jak również i pacjentów z grup podwyższonego ryzyka - czytamy na stronie rządowej.
Zobacz wideo Przeziębienie czy grypa? Jak rozpoznać u dziecka?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.