Jedno z najstarszych germańskich imion. Nosi je mniej niż 100 dziewczynek. Oznacza "szlachetną"

Podobno to dziewczęce imię największą popularnością cieszyło się w Polsce w latach 30. XX wieku. Obecnie, choć brzmi wdzięcznie i gustownie, wybierane jest coraz rzadziej. Jak podaje gov.pl w pierwszej połowie 2022 roku zostało wybrane zaledwie 93 razy.

Pochodzenie i znaczenie imienia Adela

Adela to jedno z najstarszych imion pochodzenia germańskiego. Bardzo prawdopodobne, że może to być skrócona wersja imion: Adelajda, Adelina lub Adalgunda. Powstało z połączenia słów "adal" oznaczającego "szlachetna", "wspaniała" oraz "heid", co znaczy "osoba". Samo imię możemy tłumaczyć "kobietę ze szlachetnego rodu" lub po prostu "szlachetna kobieta". Współczesna forma imienia Adela, pochodzi z języka francuskiego. 

Charakterystyka imienia

Adela całe życie dąży do perfekcji i doskonałości. Nawet, gdy wszystkim wydaje się, że ona osiągnęła już najwyższy możliwy poziom, ona wciąż potrafi być niezadowolona . Zawsze uważa, że wszystko można zrobić jeszcze lepiej. Jest pewna swego. Uparcie trzyma się własnego zdania i zasad. Próżno namawiać ją do zmiany. Jest bardzo oporna na namowy i jednocześnie nie ma oporu przed mówieniem ludziom prawdy prosto w oczy. Do życia podchodzi entuzjastycznie, z radością i optymizmem. Jest wszędzie tam, gdzie coś się dzieje. Otacza się ludźmi, którzy potrafią dotrzymać jej kroku. Dobiera ich sobie bardzo starannie. Minie trochę czasu zanim otoczy ich zaufaniem. To kobieta o wielkim temperamencie i niebanalnym charakterze. Fascynuje innych jednocześnie wzbudzając podziw i zazdrość. Choć ważny jest dla niej w życiu sukces, ma naprawdę dobre serce i nigdy nikogo nie rani świadomie. 

Imieniny: 3 stycznia, 28 lipca, 4 września, 23 listopada, 24 grudnia

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Ada, Adelcia, Adelka, Adel, Adelek, Adelinka, Adelunia, Adelusia, Adeńka, Adeśka, Aducha, Adula, Aduśka, Adzia, Adzik, Dulka, Duśka, 

Predyspozycje zawodowe

Życie zawodowe Adeli niewiele różni się od prywatnego. Jest nastawiona na cel i sukces. Zna swoją wartość. A jej wytrwałość i determinacja jest godna podziwu. Ale jeśli ma taką możliwość, wybierze krótszą i łatwiejszą drogę do sukcesu. Intuicja jej zwykle nie zawodzi. Jest wszechstronna, ma analityczny umysł i lubi podejmować ryzykowne działania. Uwielbia się stale kształcić i podnosić swoje kwalifikacje. W pracy nie unika rywalizacji. Lubi pokazać się od jak najlepszej strony. Wygrywanie i świadomość, że jest najlepsza w tym co robi, sprawiają jej olbrzymią radość i satysfakcję. Najlepiej sprawdzi się na takich stanowiskach, jak: przedstawicielka handlowa, dyplomatka, pedagożka, nauczycielka, wychowawczyni, pielęgniarka, dekoratorka wnętrz, sportsmenka, artystka, menadżerka, dziennikarka.

Sławne imienniczki:

 • Adela Dankowska - pilot szybowcowy, ustanowiła 12 rekordów świata i 35 rekordów Polski
 • Adela Gleijer - argentyńska aktorka
 • Adela Helić - serbska siatkarka
 • Adele Laurie Blue Adkins - popularna angielska wokalistka, autorka tekstów, znana jako Adele
 • Adela Mardosewicz - błogosławiona katolicka
 • Adele Megann - pisarka kanadyjska
 • Adela Noriega - meksykańska aktorka
 • Adela Popescu - rumuńska aktorka, piosenkarka
 • Adele Simpson - amerykańska projektantka mody
 • Adele Wong - singapurska aktorka
 • Adela z Pfalzel - święta katolicka
 • Adela z Szampanii - trzecia żona Ludwika VII
 • Adela Szwaja - malarka
Więcej o: