Te zdjęcia z porodów zostały nagrodzone. Są dowodem na siłę mam

Zdjęcia zrobione w czasie porodu są zwykle dla rodziców wspaniałą pamiątką na długie lata. Te najpiękniejsze powstają za sprawą profesjonalnych fotografów (najczęściej jednak fotgrafek) specjalizujących się w fotografii porodowej.

Więcej tematów związanych z ciążą i porodem na stronie Gazeta.pl

Narodziny dziecka to niezwykle ważne wydarzenie w życiu całej rodziny i szczególnie emocjonujący moment dla rodziców maluszka, który właśnie przychodzi na świat. Dla niektórych jest to bardzo intymny moment, inni chcą uwiecznić te chwile na zdjęciach, żeby mieć piękną pamiątkę na długie lata. Ci drudzy często decydują się na zatrudnienie fotografa specjalizującego się w fotografii porodowej. 

Zdjęcia na porodówce

Taki fotograf musi się wykazać niezwykłymi umiejętnościami. Przede wszystkim powinien być niewidoczny dla personelu szpitala (lub położnej, czy douli, jeśli kobieta zdecydowała się urodzić w domu) i nie przeszkadzać mu w pracy. Musi też mieć wyjątkowe wyczucie sytuacji i wiedzieć, kiedy należy robić zdjęcia, jak nie zaburzyć magii chwili. Musi być także odporny psychicznie: na ból, krzyk, zdenerwowanie, powinien być naturalnym dopełnieniem całej sytuacji. Zdjęcia, jakie powstają na sali porodowej zwykle kipią od emocji. Od strachu, podekscytowania, przez złość, po bezgraniczną radość. 

 

Starsza siostra bacznie obserwowała poród

W 2019 roku pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie fotografii porodowej zdobyła Marijke Thoen za zdjęcie, na którym widać dziecko, które właśnie urodziło się w wannie i obserwującą wszystko jego starszą siostrę. 

Porody w wannie okazują się fotogeniczne

W konkursie wyróżnione zostało także zdjęcia Seleny Rollason, która uwieczniła wysiłek i ból na twarzy mamy w momencie, kiedy jej dziecko przychodzi na świat. Poród także odbywał się w wannie. Fotografka jest aktywną użytkowniczką Instagrama i na swoim koncie zamieszcza wiele kadrów z sali porodowych.

 

"Największa miłość na świecie"

W 2021 roku jednym z wyróżnionych na konkursie zdjęć był kadr zatytułowany "Największa miłość na Świecie", na którym widać brazylijską mamę i jej maleństwo zaraz po porodzie. Autorką zdjęcia jest Anne Lucy Fotografia.

Więcej o: