Wirus RSV. Co to jest? Kluczowe objawy, które łatwo zlekceważyć. Rodzicu, obserwuj dziecko!

RSV to wirus oddechowy z rodziny Paramyxoviridae i rodzaju Pneumovirus. Jest wyjątkowo niebezpieczny dla niemowląt oraz dzieci do drugiego roku życia. Lekarze ostrzegają, że nieco starsze pociechy także muszą być ostrożne. Szpitalne oddziały dziecięce w ostatnim czasie są przepełnione chorymi. Na co zwrócić uwagę, kiedy dziecko zaczyna chorować?
Zobacz wideo Do jakich specjalistów powinien trafić wcześniak po wyjściu ze szpitala? "Tę drogę kształtuje wypis"

Objawy wirusa RSV często mylone są z przeziębieniem lub grypą. Jednak nie należy lekceważyć infekcji, ale bacznie obserwować jej rozwój. Jeżeli dziecko zacznie gorączkować, pojawią się nudności, wymioty, a przede wszystkim duszności lub problemy z oddychaniem, należy natychmiast udać się na SOR.

Wirus RSV niebezpieczny dla dzieci

Lekarze często podkreślają, że infekcje bywają wyjątkowo niebezpieczne dla niemowląt i dzieci. Wszystko za sprawą faktu, że układ odpornościowy przed ukończeniem piątego roku życia nie jest wystarczająco dojrzały, aby walczyć z patogenami. Dlatego tak istotna jest obserwacja rozwoju każdej choroby. 

Według  Europejskiego Towarzystwa Chorób Układu Oddechowego wirus RSV stanowi najczęstszą przyczynę ostrych zakażeń układu oddechowego wśród dzieci. Co więcej, jest powodem hospitalizacji niemowląt oraz globalną przyczyną zgonów wśród pacjentów poniżej szóstego miesiąca życia.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wirus RSV. Objawy zakażenia

W przypadku wirusa RSV początkowe objawy do złudzenia przypominają przeziębienie. Pojawia się katar, kaszel, bóle gardła, zmęczenie. Jednak różnica polega na tym, że stan chorego bardzo szybko się pogarsza. Już kilka godzin później może pojawić się wysoka gorączka. Ponadto mogą pojawić się następujące symptomy:

  • zapalenie górnych dróg oddechowych, nieskuteczne leczenie zapalenia górnych dróg oddechowych w tym oskrzeli i oskrzelików,
  • ból gardła,
  • brak apetytu,
  • świszczący oddech,
  • duszność wdechowo-wydechowa.

Jeżeli zaobserwujemy szybkie pogorszenie stanu zdrowia dziecka, a zwłaszcza świszczący oddech, wysoką gorączkę, suchy kaszel i trudności z oddychaniem, należy natychmiast udać się do lekarza lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Liczy się czas, ponieważ z każdą godziną wirus RSV może doprowadzić do kolejnych problemów takich jak zapalenie płuc, trzustki czy niewydolność nerek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.