Czy religia liczy się do średniej i czerwonego paska? "Ten przedmiot powinien nazywać się katolicyzm"

Czy religia wlicza się do średniej ocen? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów, zwłaszcza że koniec semestru tuż - tuż. Zobaczcie, czy dodatkowa ocena zwiększy szanse na zdobycie upragnionego przez wielu czerwonego paska.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Koniec pierwszego semestru roku szkolnego 2022/2023 zbliża się nieubłaganie, a wystawianie ocen na półrocze wraz z nim. Z tego powodu uczniowie uczęszczający na lekcje religii szukają informacji o tym, czy ten przedmiot wlicza się do średniej. W końcu dodatkowa piątka czy szóstka może mocno zwiększyć szanse na otrzymanie czerwonego paska na koniec roku. Czy faktycznie religia wlicza się do średniej? Wyjaśniamy niejasności.

Czy musisz 'wypisać' dziecko z lekcji religii? - zdjęcie ilustracyjneReligia będzie obowiązkowa? Nadchodzi kontrowersyjna zmiana. Jedno szczególnie martwi rodziców

Czy religia wlicza się do średniej? Wiele osób chciałoby ją zwiększyć dodatkową piątką

Szkolne lekcje religii nie są ostatnio lubianym przedmiotem, a w wielu szkołach (zwłaszcza średnich) uczniowie rezygnują z uczestnictwa w katechezie. Jednak ten przedmiot ma też jedną, ważną zaletę - ocena z religii (oraz etyki) wlicza się bowiem do średniej i może znacząco zwiększyć szanse na czerwony pasek na koniec roku. Zwłaszcza u tych uczniów, którzy mają z tego przedmiotu piątkę bądź szóstkę. Trzeba tylko pamiętać, że ten przedmiot jako dodatkowy nie wpływa na promocję do następnej klasy. Innymi słowy, przez jedynkę z religii (lub etyki) nie można nie zdać. Drugą ważną rzeczą jest umiejscowienie oceny z religi (etyki) - w przypadku ocen za pierwszy semestr jest ona jedną z wielu, ale na świadectwie jest zapisana pod oceną z zachowania

Co mają lekcje religii do ślubu kościelnego?Co mają lekcje religii do ślubu kościelnego? Ksiądz z TikToka odpowiada

Czy religia wlicza się do średniej? "Ten przedmiot powinien nazywać się katolicyzm"

Choć ocena z religii (etyki) wlicza się do średniej i może ją znacząco podnieść, to wielu uczniów całkiem rezygnuje z obu przedmiotów. W  przypadku etyki rezygnacja z zajęć jest spowodowana brakiem nauczycieli i bardzo późnymi (lub wczesnymi) godzinami zajęć. Z kolei niechęć do religii ma już inne powodu. Przedstawili je internauci w komentarzach pod artykułami o lekcjach religii na stronie facebookowej eDziecko.pl:

A co jeśli uczeń jest innego wyznania? Wedy przedmiot religia jest narzuceniem innej wiary, wręcz usilną indoktrynacją. Taki uczeń ma do wyboru etykę lub siedzenie w bibliotece, ponieważ nie każda szkoła ma nauczyciela etyki.
Zacznijmy od tego, że religii nie powinno być w szkole. Jeżeli już jest to jako zajęcia dodatkowe powinna się odbywać po wszystkich zajęciach obowiązkowych.
Ten przedmiot nie powinien nazywać się religia, tylko katolicyzm.
Religia w ogóle nie powinna być w szkołach, bo nie każdy jest katolikiem. Powinna się odbywać po szkole w kościele, w jakiś salach katechetycznych itd.
Młodzież nie chce chodzić na religie przez katechetów którzy albo nie chcą odpowiadać na trudne pytania związane z wiarą lub stawiają 1 za to, że uczeń powie, że jest ateistą. A to katecheci kończyli teologię i powinni mieć wiedzę i umieć ją przekazać młodzieży a niestety zniechęcają.
Więcej o: