Rząd przypadkiem ujawnił nowe świadczenie. Na czym polega Babcia plus?

"Strategia Demograficzna 2040", którą przyjął rząd, ma pomóc zmienić sytuację niskiej dzietności. Dziennik "Fakt" zauważył zapis, który pozwala wprowadzić nowe świadczenie - program Babcia Plus.

"Strategia Demograficzna 2040". Na czym polega?

"Strategia Demograficzna 2040" została udostępniona na stronie KPRM. To pierwszy taki dokument w Polsce, który mierzy się z negatywnymi tendencjami w demografii. Jego głównym celem jest znalezienie rozwiązania, aby wyjść z tzw. pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Projekt strategii został opracowany na podstawie dokładnej analizy czynników, które wpływają na dzietność w Polsce w oparciu o dane i wiedzę z ponad 650 źródeł z Polski i zagranicy w tym artykułów naukowych, raportów i badań opinii. 

W rezultacie zidentyfikowanych zostało 10 obszarów najsilniej wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci. Autorzy proponują 12 kierunków interwencji w ramach 3 celów szczegółowych. 

- czytamy na stronie.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Zdaniem Barbary Sochy, wiceminister rodziny i polityki społecznej, nazwa jest nieprzypadkowa.

To jest właśnie taki czas (20 lat), w którym realnie jesteśmy w stanie zmienić te współczynniki, a możemy to zrobić poprzez likwidację barier, które dzisiaj powodują, że młodzi ludzie mają problem z założeniem czy powiększeniem rodziny

– mówiła Barbara Socha w Polskim Radiu 24.

"Strategia Demograficzna 2040". Nowe świadczenie Babcia Plus?

Jak wyjaśnia dr. Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego, w rozmowie z dziennikiem Fakt, możliwe, że rząd będzie chciał wprowadzić dodatkowe świadczenie dla dziadków. Mowa przede wszystkim o babciach, które opiekują się wnukami w wieku od 1 do 3 lat. "Strategia Demograficzna 2040" i zapisy w niej ułatwiają wprowadzenie takiego świadczenia.

O świadczeniu wypowiadała się także minister rodziny Marlena Maląg:

Nie odnoszę się, że to będzie program Babcia Plus czy będzie się inaczej nazywał

- tłumaczyła.

Więcej o: