Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Zespół Retta to genetyczne neurologiczne zaburzenie rozwoju, które dotyka prawie wyłącznie samych dziewczynek. Jest to związane z tym, że chłopcy dotknięci tą przypadłością zazwyczaj umierają jeszcze przed narodzinami. Bardzo rzadko zdarza się, że chłopiec z zespołem Retta dożywa dwóch lat. Jak objawia się to zaburzenie i jak je leczyć? Wyjaśniamy.
Zespół Retta to genetyczne zaburzenie, którego objawy często są mylone z autyzmem czy porażeniem mózgowym. Jednak to zupełnie inne choroby. Jakie objawy są charakterystyczne dla zespołu Retta? Należą do nich:
U chłopców zespół Retta zazwyczaj kończy się śmiercią w życiu płodowym. Rzadko zdarzają się żywe narodziny dziecka z encefalopatią, które dożywa najwyżej dwóch lat. Z kolei dziewczęta mogą żyć z zespołem Retta nawet do 40 lub więcej lat.
Zespół Retta to poważne zaburzenie genetyczne, które dotyczy niemal wyłącznie dziewczynek. Niestety nie ma dziś skutecznego leczenia tej przypadłości, można jedynie starać się o usprawnienie funkcjonowania dziecka poprzez:
Warto mieć na uwadze, że jedynie od dwóch do 15 procent dziewczynek z zespołem Retta jest w stanie samodzielnie funkcjonować.