Ojciec znalazł nieprzytomną nastoletnią córkę w łazience. Teraz musi przebywać w komorze hiperbarycznej

Ojciec znalazł nieprzytomną nastoletnią córkę pod prysznicem. Dziewczynka zasłabła. Natychmiast zostało wezwane pogotowie. Po przewiezieniu do szpitala okazało się, że konieczny jest jej dalszy transport do Instytutu Medycyny Tropikalnej w Gdyni. Została umieszczona w komorze hiperbarycznej. Wszystkiemu winny stary piecyk, który był w łazience.

13-stoletnia dziewczyna trafiła do Instytutu Medycyny Tropikalnej w Gdyni, gdzie została umieszczona w specjalnej komorze hiperbarycznej. Zasłabła w czasie kąpieli i straciła przytomność. Okazało się, że wszystkiemu winien jest stary piec gazowy, który był nieszczelny. Nastolatka zatruła się wydobywającym z niego tlenkiem węgla.

Zobacz wideo Tlenek węgla to cichy zabójca. Nie widać go ani nie czuć

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nastolatka trafiła do komory hiperbarycznej. Winny stary piec

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w jednym z domów w Piszu 3 grudnia. Około godziny 20:00 zostali wezwani ratownicy przez ojca nastolatki. Mężczyzna znalazł nieprzytomną córkę pod prysznicem. Dziewczyna została przewieziona do szpitala miejskiego, w stanie zagrażającym życiu, jednak tam szybko podjęto decyzję o natychmiastowym transporcie do Gdyni. Okazało się, że zatruła się tlenkiem węgla i musiała zostać umieszczona w komorze hiperbarycznej, którą posiada Instytut Medycyny Tropikalnej w Gdyni.

Niedrożne kominy, nieszczelna instalacja gazowa, palenie niebezpiecznych odpadów i śmieci powodują zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu czujnika tlenku węgla. W tym mieszkaniu takiego urządzenia nie było. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu, co sygnalizuje włączającym się alarmem dźwiękowym. Brak takiego urządzenia może doprowadzić wręcz do tragedii

- podaje policja w Piszu, cytowana przez portal se.pl.

imię dla dziewczynki (zdjęcie ilustracyjne)Zapomniane, tradycyjne imię dla dziewczynki. "Patronka matek i położnych".

W sezonie grzewczym niestety bardzo łatwo o zatrucie czadem toteż, osoby posiadające piece węglowe i piecyki gazowe, powinny sprawdzić ich stan techniczny. Czad jest gazem bezwonnym, co sprawia, że nie wyczujemy go odpowiednio szybko, aby zareagować. Jednak jeśli pojawią się takie objawy jak: zawroty, ból głowy, zaburzenia równowagi i świadomości, osłabienie, czy duszności - należy bezwzględnie wezwać pomoc.

Odtrutką na zatrucie czadem jest tlen, który można podawać przez maskę. Natomiast jeśli zatrucie jest na tyle duże, że sama tlenoterapia nie wystarcza, konieczne jest podłączenie pacjenta pod respirator. W niektórych przypadkach, takich jak historia nastolatki z Pisza, niezbędne jest leczenie z wykorzystaniem tlenoterapii hiperbarycznej.

Nie miała pojęcia, co jest w środku.Dziewczynka dostała od Mikołaja brokuł. Jej reakcja zaskoczyła wszystkich

Więcej o: