To będą ubogie święta. Ponad 60 proc. Polaków będzie oszczędzać na prezentach dla dzieci

Już za trzy tygodnie zasiądziemy przy wigilijnych stołach, ale w tym roku święta będą inne niż zwykle. Z badania opinii publicznej wynika, że ponad 60 proc. Polaków planuje w tym roku oszczędzać na prezentach dla najmłodszych. Powodem jest szalejąca inflacja i coraz gorsza sytuacja gospodarcza w kraju.

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na Gazeta.pl.

Wzrastające ceny towarów nie zachęcają w tym roku do zakupów świątecznych. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez UCE RESEARCH dla Grupy SkipWish na próbie 1065 Polaków mających dzieci, ponad 42 proc. respondentów ma w tym roku mniejszy budżet na prezenty niż w ubiegłych latach. Ponadto większość osób, które wzięły udział w sondażu, przeznaczy na ten cel oszczędności bądź bieżące zarobki. Tylko 12 proc. zaryzykuje pożyczką w banku lub u bliskich. 

Zobacz wideo Katarzyna Bosacka jest matką czwórki dzieci, teraz zdradza jak zrobić obiad za 5 zł [Mamy Czas odc. 13]

Boże Narodzenie będziemy w tym roku świętować oszczędniej

Rodzice w zdecydowanej większości (61,4 proc.) przyznali, że będą oszczędzać na prezentach dla najmłodszych. Zaledwie 28,7 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, nie planuje tego robić. 2,8 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w tym roku nie da dzieciom upominków, a 7,1 proc. nie potrafi określić swoich zakupowych planów.

Oszczędność na prezentach dla dzieci deklaruje więcej kobiet niż mężczyzn. Głównie taka tendencja jest widoczna wśród osób w wieku 23-35 lat, które mają wykształcenie zasadnicze zawodowe, mieszkają na wsi liczącej do pięciu tys. mieszkańców i ich dochody miesięczne netto wynoszą 1000 zł. 54,5 proc. ankietowanych planuje zdobyć prezenty w promocyjnych cenach. 

Jak oszczędzić na prezentach?

Według zebranych przez UCE RESEARCH danych 42,6 proc. respondentów wyda w tym roku mniej na prezenty niż w zeszłym roku. 34 proc. osób deklaruje, że ich najbliżsi otrzymają upominki z tańszych kategorii produktowych. Z kolei 34 proc. odpowiadających oznajmiło, że zmniejszy liczbę kupowanych rzeczy. Dobrym rozwiązaniem okazują się w tej sytuacji prezenty handmade. Skorzystanie z tej opcji zadeklarowało 11,9 proc. badanych. Niektórzy sięgną z kolei po rzeczy z drugiej ręki - 8,5 proc. 5 proc. nie podjęło jeszcze decyzji dotyczącej sposobu oszczędzania. 3 proc. ma inny pomysł, niż przewidziano w badaniu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA