Imię wywodzi się z języka greckiego. Nikódemos, stanowi połączenie dwóch słów "nike" - "zwycięstwo" oraz "demos" oznaczające "lud". W dosłownym tłumaczeniu oznacza "tego, który zwycięża dla ludu". Nikodem był znaną postacią z Ewangelii św. Jana. Nosił je faryzeusz, który występował w obronie Jezusa, przez co był narażony na obelgi. Po ukrzyżowaniu Chrystusa pomagał przy złożeniu ciała w grobowcu. W Polsce pojawiło się w XV wieku i zyskało popularność za sprawą Nikodema Dyzmy, bohatera popularnej powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza, który napisał "Karierę Nikodema Dyzmy.
Wielu zastanawia się czy Nikodem w ogóle ma jakieś wady. To typ uroczego rozrabiaki, któremu większość rzeczy uchodzi w życiu płazem. Żyje według swoich zasad, zgodnie z własnym sumieniem. Jest ciekawy świata i ludzi. Bije od niego pozytywna energia i pewność siebie. Nie ma problemów z nauką nowych rzeczy, gdy trzeba wykazuje się sprytem i inteligencją. Lubi być w centrum uwagi, chce żyć tak, by zostawić po sobie jakiś ślad. Może to dlatego często angażuje się w akcje charytatywne, dba o środowisko, przyjaciołom pomaga bez cienia zastanowienia. Zawsze można na niego liczyć, jest lojalny i uczciwy. Potrafi odpowiednio zachować się w każdej sytuacji i odnaleźć w każdym towarzystwie. Jest głodny wrażeń i przygód, nie lubi się nudzić. Ma w życiu wiele pasji, wszystkiego chce spróbować. Wyznaje zasadę, że jeśli okazuje innym dobro, wróci ono do niego ze zdwojoną siłą. Jak widać bardzo mu się to opłaca.
Imieniny: 1 czerwca, 3 sierpnia, 31 sierpnia, 15 września
Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdrobnienia: Niki, Niko, Nikodek, Nikodemek, Nikodymek, Nikodemuś, Nikoś, Nikosiek, Nikuś, Demi, Demuś
Jeśli pracuje z musu, nie ma w nim chęci, robi tylko to co naprawdę musi i to niekoniecznie dobrze. Ale jeśli tylko podejmuje się pracy, która jest zgodna z jego zainteresowaniami, sukces osiąga z łatwością. Jest sumienny, zdyscyplinowany, ambitny. Nie istnieje wtedy projekt lub zadanie, którego by się nie podjął. Upór i wytrwałość jaka od niego wtedy bije, nie tylko cieszy przełożonych, ale i udziela się współpracownikom. Dlatego też doskonale sprawdza się na stanowiskach kierowniczych, choć jako szef może stawać się bardzo wymagający. Dużo bardziej niż to konieczne. Świetne będą dla niego stanowiska związane z niesieniem pomocy oraz kierownicze. Dlatego idealnie sprawdzi się jako: lekarz, ratownik, fizjoterapeuta, nauczyciel, prawnik, polityk, handlowiec, logistyk, naukowiec.