500 plus. Lepiej nie przegapić ważnej daty, żeby nie stracić pieniędzy

500 plus to świadczenie rodzinne, którego obsługę przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Grudzień to ostatni moment na złożenie wniosku, o ile jeszcze tego nie zrobiono. Okazuje się, że wielu rodziców zapomniało przesłać do urzędu wniosku o wypłatę pieniędzy, toteż na wypłatę środków będą musieli poczekać.

500 plus, czyli dodatkowe 500 zł na każde dziecko jest przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pieniądze nie są jednak wypłacane z automatu, aby je otrzymać – trzeba złożyć wniosek. Co istotne, nieprzestrzeganie kluczowych dat może sprawić, że rodzice stracą cześć pieniędzy. Przedstawiamy szczegóły.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

500 plus - lepiej przestrzegać tych dat

Z początkiem czerwca ruszył nowy okres rozliczeniowy programy 500 plus. Potrwa on do końca maja 2023 roku, a to oznacza, że przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków oraz wypłatą pieniędzy zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zatem, aby otrzymać pieniądze, należało wysłać poprawnie wypełniony wniosek do urzędu. Niektórzy rodzice przegapili terminy, co skutkowało nie tylko z dłuższym czasem oczekiwania na wypłatę środków, ale także i stratą części pieniędzy.

dyskusja taty z kilkuletnią córkąŻycie z kilkulatką to nie jest prosta sprawa. "One tak mają od urodzenia"

Grudzień to ostatni dzwonek na dopełnienie formalności, o ile jeszcze tego nie zrobiono. Daty wypłat środków są zależne od terminu złożenia wniosku. Przedstawia się to następująco:

  • od 1 do 30 października 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 grudnia 2022 r.,
  • od 1 do 30 listopada 2022 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 stycznia 2023 r.,
  • od 1 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 28 lutego 2023.
Wyjątkiem są dzieci dopiero, co urodzone, przysposobione, objęte opieką lub umieszczone w pieczy lub w placówce. Jeśli wniosek w ich sprawie zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od dnia tego zdarzenia, 500 plus będzie przysługiwać od miesiąca wystąpienia wymienionych zdarzeń

- zaznacza Iwona Kowalska-Matis, Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, której słowa cytuje portal infor.pl.

Wielu rodziców, którzy dopełnili formalności, zastanawia się, czy środki zostaną przekazane na ich konta bankowe jeszcze przed grudniowymi świętami. Tutaj uspokajamy, ostatni przelew z ZUSu jest datowany na 22 grudnia. Pozostałe terminy przelewów środków z programu to: 2, 4, 7, 9,12, 14, 16, 18, 20 dzień miesiąca.

Co ważne, jeżeli termin płatności wypada w dniu wolnym od pracy, wtedy ZUS przekazuje pieniądze dzień wcześniej.

Zostawiła dziecko z tatą. Pokazała, jak sobie radziZostawiła dziecko z tatą, a potem pokazała, jak sobie poradził. "Chyba miał za dużo czasu"

Więcej o: