Rodzinny kapitał opiekuńczy to potężny zastrzyk gotówki dla rodziców. Sami mogą wybrać, jaką sumę dostaną

Rodzinny kapitał opiekuńczy to realna pomoc w formie comiesięcznego przelewu środków na konto dla rodziców małych dzieci. Sami mogą wybrać, jaką sumę będą otrzymywać. 1000 zł przez rok, czy 500 zł przez dwa lata? Decyzję mogą zmienić tylko raz.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to aż 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12 m-cy do 35 m-cy. Nie obowiązuje tu limit dochodu, toteż o dodatkowe środki, wspomagające opiekę nad dziećmi, mogą starać się wszyscy rodzice i opiekunowie, którzy posiadają co najmniej dwójkę dzieci, z zaznaczeniem, że drugie jest w wieku od roku do 3 lat.

Zobacz wideo https://cms.gazeta.pl/uom/api/cms/sst/editor.html?xx=29212383#:~:text=PiS%20zawalczy%20o%20wyborc%C3%B3w%20kolejnymi%20obietnicami%3F%20Kuczy%C5%84ski%3A%20Kierujemy%20si%C4%99%20w%20stron%C4%99%20Grecji

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - potężny zastrzyk gotówki na dowolny cel

Mija prawie rok, odkąd w życie wszedł nowy program rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli konkretnego wsparcia rodziców dzieci. Od 1 stycznia 2022 roku jest możliwość składania wniosków o przyznanie prawa do tego rodzinnego świadczenia, które jest nieopodatkowane i co istotne - przysługuje bez względu na osiągany dochód.

W jego ramach rodzice mogą otrzymać nawet do 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie wypłacane jest po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata, w zależności od wyboru rodzica

- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana przez portal samorzad.gov.pl.

Uprawniony rodzic dziecka wskazuje we wniosku o ustalenie prawa do kapitału miesięczną wysokość, w jakiej ma być robiony przelew na konto. Matka lub ojciec dziecka może również wnioskować o zmianę wysokości kapitału, z tym że prawo do tej czynności przysługuje tylko raz w okresie otrzymywania świadczenia.

Rodzice otrzymane pieniądze mogą przeznaczyć na dowolny cel. Zatrudnienie niani, opłatę czesnego w żłobku bądź przedszkolu, czy comiesięczne zakupy dla malucha. Potrzeb jest wiele.

Rodzinny kapitał opiekuńczy - gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) przyjmujemy od 1 stycznia drogą elektroniczną przez PUE ZUS, portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczną.

Wnioski o RKO można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc życia. Złożenie wniosku w tym przedziale czasowym daje gwarancję wypłaty świadczenia od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąca życia

- czytamy na stronie samorzad.gov.pl.

Więcej o: