Krótkie i oryginalne imię dla dziewczynki. Według RJP to problem: "Odbiega od tradycyjnego systemu"

Rodzice chcieli nadać córeczce krótkie i oryginalne imię. Ale zdaniem Rady Języka Polskiego, może ono sprawiać problemy, gdyż "odbiega od tradycyjnego systemu".

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Rodzicielska pomysłowość w wybieraniu imion dla dzieci jest chyba nieskończona. Niektórzy rodzice tak bardzo chcą wyróżnić swoja latorośl w tłumnie, że chcą nadać jak najrzadsze i najdziwniejsze imię. W tym przypadku rodzice chcieli nadać córeczce imię Aleks. Jednak instytucja nie była zbyt przychylna, gdyż imię może przysporzyć właścicielce kłopotu.

Natalia SiwiecKoko, Nikon, Hugo. Jakie imiona dla dzieci wybierają polskie gwiazdy?

Rodzice chcieli nazwać córeczkę Aleks. Rada Języka Polskiego ma pewne obawy

Mieszkańcy Nieporęcia (województwo mazowieckie) chcieli nadać córeczce męskie imię Aleks. Urząd Stanu Cywilnego (USC) postanowił jednak skonsultować to z Radą Języka Polskiego. W imieniu instytucji opinii o imieniu Aleks dla kobiety udzielił profesor Mariusz Rutkowski:

[...] Forma „Aleks" w funkcji imienia żeńskiego wykracza poza tradycyjny system imienniczy języka polskiego, ma bowiem zakończenie spółgłoskowe. Trzeba jednakże mieć na względzie fakt, że zwyczaje imiennicze w Polsce dynamicznie się zmieniają, także pod wpływem wzorców z innych języków. Do takich należy zapewne również możliwość nadania imienia „Aleks" nosicielce płci żeńskiej.  Należy też zauważyć, że w bazie PESEL notowanych jest 21 wystąpień tego imienia („Aleks") jako pierwszego imienia kobiecego.

Szwagierka wyśmiała ją, bo nadała synowi zbyt proste imię. 'Sama nazywa dzieci jak psy', archiwum prywatneSzwagierka wyśmiała ją, bo nadała synowi zbyt proste imię. "Sama nazywa dzieci jak psy"

Rodzice chcieli nazwać córkę Aleks. Ale to imię nie spełnia jednej zasady

Imię Aleks jest odradzane w przypadku dziewczynki, ponieważ nie ma końcówki "a", co nie pozwala jednoznacznie odróżnić płci dziecka. Jednak nie tylko to jest ważne. Rodzice wybierając imię dla dziecka, muszą pamiętać, że nie może ono:

  • być obcojęzyczne (wyjątek - rodziny mieszane i cudzoziemcy),
  • być skrótem bądź zdrobnieniem od innego imienia,
  • zawierać błędów ortograficznych i znaków niewystępujących w jęz. polskim,
  • pochodzić od nazw wyrazów pospolitych (np. kwiatów czy przedmiotów),
  • wywodzić się od nazw geograficznych,
  • wywoływać negatywnych skojarzeń, być ośmieszające czy obraźliwe.
Więcej o: