Pies "daje dziecku buziaczki". To jest groźny sygnał. Większość rodziców jest w dużym błędzie

Większość rodziców źle interpretuje psie zachowanie - "dawanie buziaczków" oznacza coś odwrotnego. To może być groźny sygnał. Co oznacza takie zachowanie psa? Wyjaśniamy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

O tym, że dziecko lepiej się rozwija mając psiego towarzysza wie wiele osób. Ale wciąż mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre psie zachowania, choć wyglądają uroczo, oznaczają coś zupełnie przeciwnego. Tak jest na przykład z lizaniem dzieci po twarzy. Rodzice zazwyczaj interpretują to jako "dawanie buziaczków", jednak prawda jest zupełnie inna. 

Pies i dzieckoRównocześnie "tresował" dziecko i psa. "Miałam kłopoty, gdy potraktowałam tak wnuki"

Pies nie "daje dziecku buziaczków". To może być groźny sygnał

Jak wyjaśnił w swoim filmiku użytkownik psiedszkole_wojtkow, lizanie dziecka po twarzy przez psa to nie urocze buziaczki. Wręcz przeciwnie - lizanie dziecka po twarzy oznacza, że pies prosi o zwiększenie dystansu:

Chciałby, aby to wyszło mu z klatki i dało mu spokój.

Czyli w takim przypadku dziecko musi zostawić psa w spokoju. Jeśli tak się nie stanie, zwierzę zacznie warczeć, chcąc się pozbyć natręta. W ostateczności, zdesperowany pies może nawet ugryźć, więc nie warto testować cierpliwości zwierzęcia. Każdy ma prawo do własnej przestrzeni i spokoju, gdy tego potrzebuje. Trzeba zawsze o tym pamiętać.

Dziecko rozpaczliwe płakało podczas jazdy samochodem. Miny cierpliwego psa okazały się hitem TikTokaDziecko rozpaczliwe płakało podczas jazdy samochodem. Miny cierpliwego psa okazały się hitem TikToka

Lizanie dziecka po twarzy może mieć też inne znaczenie. To warto wiedzieć

Warto mieć świadomość, że lizanie dziecka po twarzy przez psa może mieć różne znaczenie. Tak jak płacz u człowieka - można płakać z bólu i smutku lub z radości. Z psem jest tak samo - jeśli dziecko przychodzi do psa, który je liże po twarzy to zwierzę chce spokoju. Z kolei, gdy pies podchodzi do człowieka i zaczyna go lizać, to oznaka sympatii. Ważne jest bowiem nie tylko samo zachowanie psa, ale również kontekst. Zawsze trzeba mieć to na uwadze.

Więcej o: