Czy można ochrzcić nieślubne dziecko? Księża mówią o warunkach, jakie rodzice powinni spełnić

Czy ksiądz może ochrzcić nieślubne dziecko? Są pewne warunki, które muszą spełnić rodzice. Co trzeba zrobić? Wyjaśniamy zawiłości.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Chrzest nieślubnego dziecka to wcale nie tak rzadko udzielany sakrament. Dużo par nie ma ślubu kościelnego, ale chce ochrzcić dziecko. Co wtedy trzeba zrobić? Czy ksiądz w ogóle się na to zgodzić? Wyjaśniamy zasady.

Czy można ochrzcić nieślubne dziecko? Księża podają warunki

Na pytanie, czy można ochrzcić nieślubne dziecko odpowiada instrukcja duszpasterska Konferencji Episkopatu Polski z 1975 r. o udzielaniu sakramentu chrztu świętego:

Należy dopuszczać do chrztu wszystkie dzieci zgłoszone przez rodziców lub prawnych opiekunów, jeśli osoby te są wierzące i zobowiążą się, że dzieci będą wychowywane w wierze, w której zostaną ochrzczone.

Jednak trzeba mieć na uwadze, że choć jest możliwość ochrzcić nieślubne dziecko, to ksiądz niekoniecznie musi się na to zgodzić. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno:

Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się: [...], aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.

A co trzeba zrobić, aby móc ochrzcić nieślubne dziecko? Jest kilka warunków do spełnienia.

Chrzest nieślubnego dziecka jest możliwy. Trzeba spełnić te warunki

Aby ksiądz zgodził się ochrzcić nieślubne dziecko, rodzice muszą spełnić kilka warunków. Najważniejszym wymogiem jest zapewnienie, że maluch będzie wychowywany w wierze katolickiej - w tym celu rodzice oraz chrzestni muszą podpisać specjalne oświadczenie. Inne warunki to:

  • ślub kościelny (można go zawrzeć przed chrztem dziecka),
  • uczestnictwo we mszy świętej,
  • przyjmowanie księdza po kolędzie,
  • przyjęcie sakramentów przez starsze dzieci (rodzeństwo chrzczonego malucha).

W przypadku chęci ochrzczenia dziecka w innej parafii, konieczne jest wzięcie zaświadczenia z własnej parafii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.