Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Już niedługo przyszli maturzyści podejdą do próbnych egzaminów, które zaczną się 12 grudnia, a zakończą 21 grudnia. To dzień wcześniej, niż pierwotnie planowano. CKE opublikowała aktualizację komunikatu o próbnych maturach na swoim Twitterze. Jednak nie tylko data egzaminów się zmieni. Maturzyści zmierzą się z inaczej skonstruowanymi egzaminami. Jak będzie wyglądać matura 2023 i czy będzie trudniejsza?
Matura 2023 będzie pierwszą, do której przystąpią uczniowie po ośmioklasowej szkole podstawowej i czteroklasowej szkole średniej. Dodatkowo, CKE wprowadziła zmiany w samej strukturze egzaminu. Co dokładnie się zmieni? Przede wszystkim struktura egzaminu z języka polskiego - będą dwa arkusze - testowy (obejmie zagadnienia z dwóch obszarów: "Język polski w użyciu" oraz "Test historycznoliteracki") oraz wypracowanie. Kolejną nowością jest wspomniane przed chwilą wypracowanie, które w 2023 i 2024 roku będzie musiało mieć co najmniej 300 słów, a od 2025 roku - już 400. Następną zmianą dla maturzystów jest liczba lektur wymaganych na egzaminie - to około 40 różnych utworów literackich, choć w przypadku części z nich, należy znać tylko określone fragmenty. Co jeszcze będzie inne na maturze 2023? Egzamin ustny. Został on przywrócony i będzie w nowej formule - uczniowie będą losować dwa pytania - jedno z 280 pytań z puli jawnej, dotyczące lektur, oraz drugie z puli pytań niejawnych, które będą podobne do tych z dotychczasowej matury.
Maturzystów podchodzących do egzaminu w formule 2023 dotyczy wiele zmian w strukturze matury. Żeby ułatwić im przygotowania, przeprowadzona zostanie matura próbna która jest egzaminem dobrowolnym, więc szkoły indywidualnie podejmują decyzję o organizacji próbnych egzaminów. W tym roku odbędą się one w terminie od 12 do 21 grudnia. Poniżej dokładny harmonogram matur próbnych 2022:
Poziom rozszerzony: