Zapomniane imię dla dziewczynki, które w Polsce praca do łask. Przysypane kurzem zapomnienia, wrzucone do lamusa - dziś ponownie i na nowo wybierane przez rodziców. Czy Angelika znajdzie się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion dla dziewczynek? Czas pokaże.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wśród niezwykle popularnych imion dla dziewczynek, takich jak Zuzia, Zosia, Hania, Lena, czy Julka, brak tych, które były nadawane jeszcze dwadzieścia/trzydzieści lat temu. Trudno w piaskownicy spotkać Anię, Olę, Martę, czy Marlenę. Powoli odchodzą one do lamusa. Jednak jest jedno imię, które może nie spektakularnie, ale małymi kroczkami wraca do łask. Chodzi o Angelikę. Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, w pierwszej połowie 2022 roku, imię to otrzymało zaledwie 16 dziewczynek. Pomimo tak małej liczby, jest to duży zwrot, ponieważ bywały lata, w których nie było żadnej nowo narodzonej dziewczynki o tym imieniu.
Angelika to imię żeńskie, które pochodzi z języka łacińskiego i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza "anielicę", albo "posłankę z niebios". Mówiono także, że to imię otrzymują wspaniałe i wyjątkowe kobiety – niebiańskie anioły na ziemi. Imię Angelika jest idealne dla urodzonych dziewcząt pod znakiem Byka, Raka i Skorpiona. Są spokojnie, zmysłowe i wrażliwe. Angeliki są kobietami, dla których liczy się przede wszystkim rodzina i szczęście bliskich. Są niezwykle wrażliwe. Posiadają gołębie serce, co nie zawsze dobrze się sprawdza. Niestety, przez swoje anielskie usposobienie, bywają wykorzystywane.
Jeśli chodzi o to wyjątkowe imię, to wartym odnotowania jest fakt, że imię to bywa spolszczane i występuje w formie Andżelika lub nawet Andrzelika. Ta ostatnia pisownia jest uważana za niepoprawną i ma negatywną opinię Rady Języka Polskiego.
Niewłaściwa forma Andrzelika całkowicie bezpodstawnie kojarzy się z Andrzejem, z którym nie ma nic wspólnego, bo Angelika etymologicznie znaczy 'anielska' (z łaciny), a Andrzej - 'męski, mężny' (z greckiego)
- zaznaczyła w jednej ze swoich opinii Rada Języka Polskiego.