Wybrano najpiękniejsze imiona dla dziewczynki i dla chłopczyka. Jedno jest hitem w Polsce

Rodzice, którzy dla swojego dziecka poszukują idealnego imienia, mają ułatwione zadanie. Otóż stworzony został specjalny, ogólnoświatowy ranking dziecięcych imion, spośród których wybrano te najpiękniejsze, zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Jedno z nich powtarza się również na polskich listach.

Wybrano najpiękniejsze imiona dla dziewczynki i chłopca. Naukowcy badający "symbolikę dźwięku" – odkryli niedawno, że niektóre słowa, czyli także imiona, brzmią lepiej dla naszych uszu niż inne. Toteż przeprowadzone badania pozwoliły wybrać te najpiękniej brzmiące imiona, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Okazuje się, że jedno z nich jest hitem również na polskich listach.

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najpiękniejsze imiona dla dziewczynki i chłopca. Naukowcy nie mają wątpliwości

Jedna z amerykańskich firm, która zajmuje się produkcją gadżetów i zabawek dla dzieci, we współpracy z naukowcem, Bodo Winterem, profesorem nadzwyczajnym językoznawstwa kognitywnego na Uniwersytecie w Birmingham opracowała listę najpiękniejszych imion dla dzieci. Wykorzystano przy tym teorię, która dotyczyła wpływu wymawianego imienia, a właściwie dźwięku - na odbiorcę. Okazało się, że na pierwszym miejscu wśród chłopców pozostał Zayn, a dziewcząt - Sophia.

Lekcja religii w szkoleKoniec pieniędzy na lekcje religii? Można "wydać te pieniądze z większym pożytkiem"

Zayn to pierwotnie arabskie imię oznaczające "piękno" i "łaskę", a Sophia, która pochodzi z Grecji, i oznacza "mądrość". Pierwsza dziesiątka imion najpiękniej brzmiących przedstawia się następująco:

Dla chłopców:

 1. Zayn,
 2. Jesse,
 3. Charlie,
 4. Louie,
 5. William,
 6. Freddie,
 7. George,
 8. Ali,
 9. Daniel,
 10. Riley.

Dla dziewcząt:

 1. Sophia,
 2. Zoe,
 3. Rosie,
 4. Sophie,
 5. Ivy,
 6. Phoebe,
 7. Violet,
 8. Willow,
 9. Hannah,
 10. Ellie.

Większość z przytoczonych imion, są nadawane dzieciom głównie w krajach angielskojęzycznych. Jednak jedno z nich jest również hitem i u nas. Chodzi oczywiście o Spohie, czyli naszą polską Zosię.

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, imię Zosia nadano aż 2860 razy, co oznacza, że jak na razie zajmuje ono pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych imion dla dziewczynek.

Top 10 imion dla dziewczynek (w nawiasie pozycja z ostatniego rankingu 2021 roku):

 • Zofia – 2860 (awans z 2. miejsca),
 • Zuzanna – 2832 (ubiegłoroczna liderka),
 • Hanna – 2669 (bez zmian),
 • Maja – 2570 (awans z 5. miejsca),
 • Laura – 2505 (awans z 6. miejsca),
 • Julia – 2489 (spadek z 4. miejsca.),
 • Oliwia – 2241 (bez zmian),
 • Alicja – 2136 (bez zmian),
 • Lena – 2064 (bez zmian),
 • Pola – 2015 (bez zmian).

Mama pokazała, jak pierwszego dnia odbiera córkę ze żłobka.Przyszła po dziecko po pierwszym dniu w żłobku. "Popłakałam się"

Więcej o: