Chciała nazwać córkę, jak zabawkę. Rada Języka Polskiego ostro: Byłaby narażona na nieprzyjemności

Rodzice chcieli nazwać swoją córeczkę jak popularną zabawkę. Rada Języka Polskiego ostro zaprotestowała: "Byłaby narażona na nieprzyjemności".

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Rodzicielska pomysłowość w wybieraniu imion nie ma sobie równych. Choć w oryginalnych i rzadkich imionach nie ma nic złego, to jednak są granice ich wybierania. Przekonała się o tym przyszła mama, która chciała nazwać córeczkę jak popularną zabawkę. Jednak Rada Języka Polskiego ostro zareagowała, bo byłoby to bardzo krzywdzące dla dziecka. 

Ładne imiona dla chłopcówImiona dla chłopców o dziwnych skojarzeniach. Mogą zawstydzać dzieci

Chciała nazwać córkę jak zabawkę. Rada Języka Polskiego ostro zaprotestowała

Rodzice chcąc, aby ich pociecha się wyróżniała, wybierają rzadkie i oryginalne imiona. Ale nie wszystkie, które przyjdą rodzicom do głowy można nadać dziecku. Nad  zasadami nadawania imion czuwa w Polsce Rada Języka Polskiego. Do instytucji wpłynęło pytanie od przyszłej mamy, czy mogłaby nadać córeczce imię Lalka. Kobieta dodała również, że widziała w telewizji panią prezenter o tym imieniu. Przyszłej mamie w imieniu Rady odpowiedziała dr hab. Katarzyna Kłosińska:

Rzeczownik „lalka" nie jest imieniem, lecz nazwą pospolitą oznaczającą zabawkę. Nie zaleca się nadawania imion tożsamych z wyrazami pospolitymi, szczególnie wtedy, gdy imię budziłoby niepożądane skojarzenia. Dziewczynka o imieniu Lalka byłaby narażona na nieprzyjemności ze strony rówieśników (mogliby oni przywiązywać nadmierną uwagę do fizycznych aspektów jej życia). Dlatego gdyby Rada Języka Polskiego otrzymała z USC prośbę o opinię w sprawie imienia Lalka, opinia ta byłaby zapewne negatywna.

fantazyjne imiona dla dzieciFantazyjne imiona. Dzieci tak nazwane mogą mieć problemy z rówieśnikami

Chciała nazwać córeczkę "Lalka". Ale imię pochodzące od rzeczy w Polsce jest niedozwolone

Przyszła mama chciała nadać córeczce imię "Lalka". Jednak Rada Języka Polskiego zwróciła uwagę, że to nazwa popularnej zabawki, a nie imię. Dodatkowo, instytucja zwróciła uwagę, że nazwanie tak dziecka mogłoby być stygmatyzujące. Istotnie, w Polsce nie można nadawać dzieciom imion, które:

  • pochodzą od nazw wyrazów pospolitych (np. kwiatów czy przedmiotów),
  • wywodzą się od nazw geograficznych,
  • są skrótami bądź zdrobnieniami od innych imion,
  • są obcojęzyczne (wyjątek - rodziny mieszane i cudzoziemcy),
  • zawierają błędy ortograficzne i znaki niewystępujące w jęz. polskim,
  • wywołują negatywne skojarzenia, są ośmieszające czy obraźliwe,
  • nie wskazują jednoznacznie na płeć dziecka.
Więcej o: