Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Przerwa świąteczna w szkole w 2022 roku zaczyna się w piątek, 23 grudnia i potrwa do niedzieli, 1 stycznia 2023 roku. To w sumie dziesięć dni wolnego od zajęć dla uczniów i spory kłopot dla pracujących rodziców maluchów. Co można zrobić, gdy nie ma się żadnej możliwości zapewnienia opieki dziecku? Czy można je wówczas przyprowadzić do szkoły? Jak się okazuje, Ministerstwo Edukacji i Nauki wyznaczyło placówkom konkretne zasady na czas przerwy świątecznej. Zobaczcie, w czym rzecz.
Co do zasady, podczas przerwy świątecznej dzieci i młodzież mają wolne w szkole czy na studiach. Choć ze studentami czy nastolatkami nie ma problemu, to maluchy z młodszych klas podstawówki muszą mieć na ten czas zapewnioną opiekę. Ale co w przypadku rodziców pracujących? Czy mogą liczyć na pomoc szkoły w opiece nad maluchami? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, dyrektor placówki edukacyjnej nie ma obowiązku organizowania w czasie przerwy świątecznej zajęć wychowawczo-opiekuńczych bądź opieki świetlicowej. Jednak w przypadku zapotrzebowania na opiekę nad dziećmi, dyrektor może podjąć decyzję o zorganizowaniu zajęć opiekuńczych. Jednak ostateczną decyzję każda placówka podejmuje indywidualnie.
W przypadku szkół dyrektor może (ale nie musi) zorganizować zajęcia opiekuńcze na czas przerwy świątecznej w szkole 2022. Ale co w przypadku przedszkolaków i maluchów uczęszczających do żłobków? Jak podaje MEiN, przedszkola i żłobki to placówki nieferyjne, czyli są otwarte cały rok. Wyjątkiem są dni wolne ustalone przez dyrektora placówki w porozumieniu z radą przedszkola (lub radą rodziców). Czyli co do zasady, w przedszkolach i żłobkach nie ma ferii, wakacji czy dłuższych przerw od nauki.