Na świat przyszła dziewczynka z ogonem. "Był miękki, spiczasty i pokryty włoskami"

Wyjątkowo rzadki przypadek wady urodzeniowej opisali lekarze w 2022 roku ze szpitala w Nuevo Leon w Meksyku. Na świat przyszła bowiem dziewczynka z blisko sześciocentymetrowym ogonem. Do tej tamtej pory odnotowano jedynie 200 podobnych przypadków na całym świecie.

Nic nie zapowiadało, że o dziewczynce ze szpitala w Nuevo Leon w Meksyku w jednej chwili usłyszy cały świat. W placówce w 2022 roku urodził się wyjątkowy noworodek. Gdy lekarze wykonali cesarskie cięcie i wyjęli dziewczynkę z brzucha, okazało się, że ma... ogon. 

Więcej wiadomości z kraju i ze świata przeczytasz na Gazeta.pl >>

Do tej pory literatura medyczna opisała zaledwie 200 podobnych przypadków, dlatego o nowo narodzonej obywatelce Meksyku szybko zaczęły rozpisywać się światowe media. Lekarze zreferowali jej przypadek w "Journal of Paediatric Surgery Case Reports" na łamach Science Direct. Jak możemy przeczytać w artykule, ciąża przebiegała bez żadnych komplikacji. Nie do końca wiadomo, dlaczego dziewczynka urodziła się z ogonem. 

Ciąża przebiegała prawidłowo, a dziewczynka, wyłączając ogon, urodziła się idealnie zdrowa. Rodzice także odznaczali się dobrym zdrowiem, są młodzi. Co więcej, mają już starszego syna, który też nigdy przewlekle nie chorował.

Ogon miał 5,7 cm. Był miękki, spiczasty, pokryty skórą i włoskami - czytamy opis lekarzy. - Można było nim biernie poruszać bez bólu, ale nie wykazywał spontanicznego ruchu. Dziecko płakało, gdy struktura została ukłuta igłą".

Ogon został chirurgicznie usunięty po dwóch miesiącach od porodu. W tym czasie urósł o osiem milimetrów. Operację wykonano w znieczuleniu miejscowym, przebiegła bez komplikacji. Dziecko jeszcze tego samego dnia zostało wypisane do domu.

Nasi przodkowie posiadali ogony, jednak utracili je w wyniku ewolucji około 20 milionów lat temu, gdy gatunek ludzki oddzielił się od małp. Niezwykle rzadko zdarza się, że rodzi się człowiek z ogonem. Zwykle taka struktura nie ma kości. Znajdują się w niej jedynie miękkie tkanki, naczynia krwionośne i mięśnie. O dzieciach, które urodziły się z ogonami, donosiły w tym roku media z Sudanu, a sześć lat temu odnotowano podobny przypadek w Chinach. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA