Święty Mikołaj: to na niego dzieci czekają przez cały rok! Gdzie mieszka święty Mikołaj?

Święty Mikołaj bez wątpienia jest największą atrakcją świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza dla dzieci. Maluchy przez okrągły rok czekają na świętego Mikołaja, który zawsze w nocy z 5 na 6 grudnia obdarowuje je prezentami. To właśnie święty Mikołaj wywołuje na twarzach dzieci radosny, świąteczny uśmiech.

Kto to jest święty Mikołaj?

Święty Mikołaj: kto to jest? Czerwony strój, renifery, sanie i co najważniejsze wór pełen prezentów - to właśnie takie jest pierwsze skojarzenie o świętym Mikołaju. Nic dziwnego, ponieważ postać Mikołaja jest znana na całym świecie. Znają go zarówno dzieci jak i dorośli i każdemu z nas kojarzy się on z radością i uśmiechem. Pomimo, że w każdym zakątku świata inaczej się go nazywa, to zawsze kojarzy się on z postacią starszego pana o długiej, białej brodzie, który rozdaje dzieciom prezenty. Według różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi on dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów i mieszka w Laponii razem ze swoimi elfami.

Prezent mikołajkowy do 15 zł - drobne gadżety za niewielką kwotę. Zdjęcie ilustracyjnePrezent mikołajkowy do 15 zł - drobne gadżety za niewielką kwotę

Św. Mikołaj - patron dzieci i najbardziej zapracowany święty

Święty Mikołaj urodził się około 270 roku i był biskupem Myry w Licji. Znany był przede wszystkim jako opiekun wszystkich ubogich ludzi. Legendy mówią, że przekazał na rzecz biednych cały swój majątek oraz, że pomagał ludziom chorym i głodnym. Mówiono o nim, że jest patronem panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, oraz rolników. Najbardziej znanym czynem św. Mikołaja było podrzucenie sąsiadowi trzech brył złota na posag dla córek. To właśnie ten gest przyczynił się do założenia przez ks. Piotra Skargę tzw. "skrzynki świętego Mikołaja" przy Bractwie Miłosierdzia na posagi dla ubogich i cnotliwych panien, aby z powodu ubóstwa nie zeszły na złą drogę. Fundusz ten istniał jeszcze na początku XX wieku.

Zobacz wideo Ciekawostki o Świętym Mikołaju [Pracownia Bronka]

Mikołaj Święty: symbole świętego Mikołaja. Z czym kojarzy nam się postać Mikołaja?

Święty Mikołaj jest postacią, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Wiadomo, że był on biskupem, a co za tym idzie jego strój znacznie różnił się od tego, który znamy w dzisiejszych czasach. Czerwony strój, długa broda i najważniejszy symbol – czerwona czapka z pomponem to współczesny wizerunek świętego Mikołaja, który w naszych wyobrażeniach utrwalił się przede wszystkim za pośrednictwem reklamy jednego ze słynnych napojów. Wykreowanie takiego wizerunku świętego Mikołaja w zasadzie już na dobre wyparło tradycyjny wygląd świętego jako biskupa z pastorałem w ręce. Trzeba przyznać, że wiele firm sprytnie wykorzystuje symbole świętego Mikołaja i już od początku grudnia wszędzie możemy zobaczyć czerwone czapeczki czy inne gadżety związane ze świętym Mikołajem.

Prezent na mikołajki. Zdjęcie ilustracyjnePrezent na mikołajki. Zdjęcie ilustracyjne istock / HASLOO

Gdzie mieszka święty Mikołaj?

Gdzie mieszka święty Mikołaj? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeśli zadamy to pytanie jakiemukolwiek dziecku, które mieszka w Polsce bez wątpienia usłyszymy odpowiedź, że święty Mikołaj mieszka w Laponii. Mówi się, że w okolicach miasteczka Rovaniemi znajduje się Wioska Świętego Mikołaja i słynna poczta, gdzie docierają listy wysyłane przez dzieci z prośbami o prezenty świąteczne. Ale czy według dzieci z innych krajów Mikołaj mieszka w Laponii? Otóż nie. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych także uważają, że Mikołaj mieszka na biegunie północnym, ale w miejscowości North Pole. Według nich znajduje się tam Santa Claus House, który jest atrakcją turystyczną. Możemy spotkać tam elfy, renifery, kupić pamiątki, a także co najważniejsze spotkać samego świętego Mikołaja. Teorii na temat miejsca zamieszkania świętego Mikołaja jest naprawdę bardzo wiele. Mówi się, że również u nas w Polsce święty Mikołaj ma jedno ze swoich biur, które czasami odwiedza, a znajduje się ono w miejscowości Srebrna Góra. Jeśli zatem chcecie wysłać list do Mikołaja podajemy adres:

Biuro Listów do Świętego Mikołaja

Polska Wioska Świętego Mikołaja - Przystanek Mikołajów

ul. Letnia 10

57-215 Srebrna Góra

Zabawy na mikołajki. Sprawdź listę gotowych pomysłów i zaskocz dzieci ciekawymi zajęciami. Zdjęcie ilustracyjneZabawy na mikołajki. Sprawdź listę gotowych pomysłów

Kiedy są mikołajki? Jakie to święto?

Mikołajki to dzień, na który czekają głównie dzieci. Kiedy są mikołajki? W Polsce obchodzimy to święto 6 grudnia, kiedy to w kalendarzu wypada wspomnienie świętego Mikołaja z Miry. Dawniej dzieci otrzymywały od dorosłych owoce i słodycze. Obecnie w nocy z 5 na 6 grudnia podkłada się prezenty do świątecznych skarpet. Mimo, że w dzisiejszych czasach mikołajki stały się świętem komercyjnym, warto pamiętać o swoich bliskich i obdarować ich drobnym upominkiem w tym dniu.

Zobacz też: Jak zorganizować mikołajki w przedszkolu: projekty plastyczne, piosenki, wierszyki

Więcej o: