Zasiłek obywatelski zatwierdzony. Szczególne ulgi dla rodzin, które ucierpią z powodu inflacji

Rząd Niemiec oficjalnie zatwierdził zasiłek obywatelski w roku 2023. Ma to być wsparcie dla potrzebujących rodzin, które są szczególnie poszkodowane przez inflację.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Bundestag w piątek, 25 listopada uchwalił budżet na 2023 rok. Jak podaje portal Biznes Interia, znalazło się w nim sporo wydatków spowodowanych przez wojnę w Ukrainie, a co za tym idzie, przez wysokie ceny prądu, gazu i żywności. Z tego powodu rząd Niemiec zdecydował o większym wsparciu dla ludności, m.in. zatwierdzony został zasiłek obywatelski.

Bundestag uchwalił budżet na 2023 roku. Będą ulgi dla poszkodowanych przez inflację

Niemiecki rząd zdecydował o większych zapomogach dla swoich obywateli. Należą do nich między innymi (za portalem Biznes Interia):

  • dopłaty do kosztów ogrzewania dla potrzebujących,
  • ulgi podatkowe,
  • zasiłek na dzieci dla rodzin szczególnie poszkodowanych przez inflację wzrośnie do 250 euro,
  • zasiłek obywatelski.

Czym jest zasiłek obywatelski? To system pomocowy dla mieszkańców Niemiec, który zastąpi dotychczasowy system "Hartz IV". "Bürgergeld" (zasiłek obywatelski) będzie skierowany do osób bezrobotnych, które będą w kiepskiej sytuacji materialnej. Co się zmieni? Przede wszystkim stawki świadczeń oraz podejście Urzędów Pracy do osób bezrobotnych. Dodatkowo, zostanie podniesiona kwota wolna od podatku.

Rząd Niemiec wprowadził zasiłek obywatelski. Będzie wypłacany od 2023 roku

Niemiecki rząd zdecydował o zmianach w zakresie wsparcia dla osób bezrobotnych w trudnej sytuacji materialnej. Jak czytamy w serwisie Money.pl, wzrosną stawki zasiłku, oraz będą nowe zasady korzystania z pomocy Urzędów Pracy:

  • pojawi się półroczny "czas zaufania", który będzie wolny od restrykcji,
  • po upływie sześciu miesięcy będzie możliwe obniżenie zasiłku o 30 procent, jeśli bezrobotny będzie unikał kursów lub podjęcia pracy,
  • zasiłek otrzymają też osoby, z majątkiem do 60 tysięcy euro (członkowie ich rodzin - po 30 tysięcy euro oszczędności) oraz większym domem (mieszkaniem) niż dotąd.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.