Toksyczni rodzice mogą wyrządzić dziecku ogromną krzywdę. Jak ich rozpoznać? Wskazuje na to 5 cech

Toksyczni rodzice mogą wyrządzić dziecku ogromną krzywdę, nie tylko swoim zachowaniem, ale przede wszystkim tym, jak odnoszą się do swojej pociechy. Nie tylko krzyki, czy przemoc fizyczna są oznakami toksycznych relacji. Pod płaszczykiem opieki, czy kontroli, kryją się zachowania, które dają niepokojące sygnały. Warto reagować, bo im dalej w la - tym może być trudniej.

Toksyczni rodzice, często nieświadomi swoich zachowań, które mają destrukcyjny wpływ na dziecko - wyrządzają mu ogromną krzywdę. Przesadna kontrola, wysokie wymagania, brak rozmowy - to tylko niektóre charakterystyczne cechy dla tego typu relacji. Pomóc może zwrócenie się do specjalisty.

Zobacz wideo Miłość zdrowa czy toksyczna? Sprawdź! Oto 6 najważniejszych różnic

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Toksyczni rodzice. Jak ich rozpoznać?

Toksyczni rodzice nie muszą być patologiczni. Ba, często nawet nie są. To z reguły osoby z tzw. "dobrych domów" i "wyższych sfer". Mają luksusowe auta, piękne domy i dzieci, którym często swoim zachowaniem wyrządzają ogromną krzywdę. Bo dziecko nadmiernie kontrolowane, przed którym stawia się często nierealne zadania, i któremu poświęca się zbyt mało uwagi - w dorosłym życiu mają wiele problemów i trudności. Można uwolnić się od ciężaru toksycznych relacji.

dziewczynka w ogrodzieDźwięczne imię dla dziewczynki. Ma trzy litery i oznacza pewne zwierzę

Pomóc może odcięcie się od tego typu osób, a także udanie do specjalisty. Jednak lepiej zapobiegać - niż leczyć, toteż przedstawiamy pięć cech toksycznych rodziców, po których można ich rozpoznać i przede wszystkim pomóc w naprawieniu relacji.

  • Wszechobecna krytyka - toksyczny rodzic, chociaż kocha swoje dziecko, przy każdej nadarzającej okazji krytykuje je, uważając, że w ten sposób zmotywuje je do działania. Ubiór, słaba ocena w szkole, źle uczesane włosy, niezjedzony obiad – takich przykładów jest wiele i okazji do krytyki również. Taki maluch czuje, że nie jest wystarczająco dobry, dla swoich rodziców. Jest zagubiony i z dnia na dzień staje się coraz bardziej wycofany.
  • Brak emocji - nie chodzi tu tylko o brak okazywanych uczuć ze strony rodziców, ale uczenie dziecka, że płacz, czy krzyk - jest czymś złym i nieodpowiednim. "Nie płacz, bo brzydko wyglądasz", "płaczą tylko słabeusze" - takie zdania na pewno nie pomogą uporać się dziecku z jego emocjami. Z czasem uczy tłumić je w sobie, zamykając się przed innymi.
  • Wysokie, często nierealne wymagania - toksyczni rodzice stawiają swojemu dziecku kamienie milowe, które są nie do przejścia dla niego, albo okupione ogromnym poświęceniem. Bycie najlepszym pod względem nauki, czy osiągnięć sportowych to nie tylko brak czasu na przyjemności, ale często również samotność i niezrozumienie. Takie dzieci mają wpajane od maleńkich lat, że mama z tatą będą ich kochać, jeśli przyniosą ze sprawdzianu piątkę, a najlepiej szóstkę.
  • Przesadna kontrola - często pod płaszczykiem opieki, na wierzch wychodzi kontrola każdego aspektu życia. Dziecko nie posiada prywatności. Rodzic kontroluje jego rozmowy, wiadomości, z jakich stron internetowych korzysta, gdzie i z kim wychodzi. Niestety, znane są również przypadki, kiedy rodzice potajemnie czytali intymne zapiski w pamiętnikach swoich dzieci. Dziecko, na każdym etapie swojego rozwoju potrzebuje odrobiny prywatności i zaufania.
  • Manipulowanie - toksyczni rodzice manipulują dzieckiem, czasem nawet nieświadomie. Ich ofiary również często nie wiedzą, że są manipulowani. Rodzic wpędza malucha w poczucie winy, aby ten zadziała w określony sposób - tak jak chce tego mama, lub tata. Dziecko traktowane w ten sposób nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest wykorzystywane i w dorosłym życiu również może mieć problemy z rozróżnieniem manipulacji od spełnienia czyjejś prośby.

Zofia Zborowska miała 'szew dla męża'Zofia Zborowska pokazała, co córka zrobiła pupilowi. "Niczego słodszego nie zobaczycie"

Więcej o: