Trzyliterowe imię dla dziewczynki jest oryginalne i inspirowane znaną powieścią. Urząd jednak odradza

To trzyliterowe imię dla dziewczynki jest inspirowane znaną powieścią dla dzieci i młodzieży. Jest wybierane przez rodziców przez oryginalne brzmienie, ale Urząd je mimo wszystko odradza. Zobaczcie, o jakie imię chodzi.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Wybór imienia dla dziecka to ważna sprawa dla rodziców. Wielu szuka oryginalnych i wyjątkowych imion, aby wyróżnić swoje dziecko. Często rodzice sięgają do popkultury - filmów, seriali, gier i książek. To dziewczęce imię pochodzi ze znanej powieści dla dzieci i młodzieży - "W pustyni i w puszczy". Chodzi oczywiście o Nel. Ale mimo ładnego brzmienia, to znane imię odradza zarówno Urząd Stanu Cywilnego, jak i poproszona o opinię Radę Języka Polskiego.

Szwagierka wyśmiała ją, bo nadała synowi zbyt proste imię. 'Sama nazywa dzieci jak psy', archiwum prywatne Szwagierka wyśmiała ją, bo nadała synowi zbyt proste imię. "Sama nazywa dzieci jak psy"

Rodzice chcieli nadać córeczce imię Nel. Urząd i Rada Języka Polskiego odradzają

Jeden z Urzędów Stanu Cywilnego spotkał się z prośbą rodziców o zarejestrowanie córeczki o imieniu Nel. Ale Urząd poprosił w tej sprawie Radę Języka Polskiego (RJP) o opinię. Instytucja mimo wszystko odradza takie oryginalne imię. W imieniu Rady,opinii udzielił sam przewodniczący:

Nadanie dziewczynce imienia w formie Nel nie jest rozwiązaniem najszczęśliwszym, stoi bowiem w sprzeczności z zasadą, że imię powinno jednoznacznie określać płeć dziecka. Imię Nel kończy się na spółgłoskę, może więc sugerować płeć męską nosiciela.

Dodatkowo, przewodniczący RJP wrócił też uwagę, że imię książkowej bohaterki może być skrótem (lub zdrobnieniem) innego imienia, np. Petronela, Kornelia, a nawet Helena. Należy też pamiętać, że Nel była Angielką, a nie Polką. Ważnym faktem jest też to, że powieść "W pustyni i w puszczy" nie jest już tak znana jak niegdyś, więc imię może nie budzić już takiego skojarzenia jak dawniej.

Matka odprowadza dzieci do szkoły Ma dziesięcioro dzieci. Dwojgu zmieniła imiona, bo były "samochodowe"

Rodzice chcieli dać córeczce imię Nel. Nie spełnia ono wymogów językowych

Choć imię Nel wielu osobom kojarzy się jednoznacznie z dziewczynką z powieści Henryka Sienkiewicza, to jednak nie spełnia ono wymogów językowych. W Polsce imię wybierane dziecku musi spełniać poniższe warunki:

  • jednoznacznie wskazywać na płeć dziecka,
  • nie zawierać błędów ortograficznych i znaków niewystępujących w języku polskim,
  • pochodzić z jęz. polskiego (wyjątkiem są cudzoziemcy i rodziny mieszane),
  • nie może wywoływać negatywnych skojarzeń, być ośmieszające czy obraźliwe).

Imię dla dziecka nie powinno też pochodzić od: skrótów bądź zdrobnień innych imion, nazw geograficznych i wyrazów pospolitych (np. kwiatów czy przedmiotów).

Więcej o: