Nadali synowi oryginalne imię. Po latach zwrócił się do Rady Języka Polskiego. "Jest prawidłowe?"

Pomysłowi rodzice nadali synkowi oryginalne imię. Po latach mężczyzna zwrócił się do Rady Języka Polskiego z pytaniem, czy jego imię "jest prawidłowe?". Taką odpowiedź otrzymał.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy zacząć bawić się z dzieckiem? Znacznie wcześniej niż mogłoby się wydawać

Nadanie imienia dziecku jest ważną rzeczą dla rodziców. Wielu rodziców szuka imion nietypowych, bardzo rzadkich i oryginalnych, aby dziecko się wyróżniało. Pewien mężczyzna mocno przekonał się o rodzicielskiej kreatywności, ponieważ dostał imię Dagmar. To męski odpowiednik Dagmary, ale forma i brzmienie są dość oryginalne. Z tego względu młodzieniec zastanawiał się, czy jego imię w ogóle jest prawidłowe. W celu wyjaśnienia sprawy skontaktował się z Radą Języka Polskiego. Otrzymał od instytucji jasną odpowiedź na swoje pytanie. 

Noworodek (zdjęcie ilustracyjne)Najpopularniejsze imiona 2022. Na podium piękne imiona z tradycją

Nosi oryginalne imię Dagmar. Zapytał Radę Języka Polskiego czy jest ono prawidłowe

Mężczyzna o rzadkim imieniu Dagmar po latach życia z oryginalnym imieniem postanowił dowiedzieć się, czy jest ono w ogóle prawidłowe. W imieniu Rady Języka Polskiego odpowiedzi udzieliła profesor Katarzyna Kłosińska:

Nie istnieje pojęcie imion „prawidłowych" czy „nieprawidłowych". Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego zarejestrował imię „Dagmar" w Pańskim akcie urodzenia, słusznie uznawszy, że spełnia ono warunki stawiane imionom noszonym przez Polaków (wskazuje na płeć, nie jest zdrobnieniem innego imienia i nie jest ośmieszające). Nie jest Pan zresztą jedynym Dagmarem w Polsce – w styczniu tego roku w bazie PESEL widniało 79 poświadczeń Pańskiego imienia jako pierwszego.

Czyli imię Dagmar jest jak najbardziej w porządku, mimo że jest dość rzadkie. Rada Języka Polskiego podała w wyjaśnieniu, że spełnia ono warunki stawiane dziecięcym imionom. Zobaczcie, jakie to wymogi.

Tata postawił na swoim i nadał dziecku imię takie jakie chciałŻona chciała dać córce dziwne imię. Mąż miał chytry plan

Oryginalne imię Dagmar spełnia wymogi językowe. Jakie to wymogi? Jest ich kilka

Wybierając imię dla dziecka w Polsce trzeba pamiętać, aby spełniało ono określone wymogi. Do tych warunków językowych należą:

  • jednoznaczne wskazywanie na płeć dziecka,
  • brak błędów ortograficznych i znaków niewystępujących w języku polskim,
  • pochodzenie z jęz. polskiego (wyjątkiem są cudzoziemcy i rodziny mieszane),
  • pozytywne kojarzenie się, (nie mogą być ośmieszające czy obraźliwe).

Imię dla dziecka nie powinno też pochodzić od: skrótów bądź zdrobnień innych imion, nazw geograficznych i wyrazów pospolitych (np. kwiatów czy przedmiotów).

Więcej o: