Kalendarz adwentowy 2022. Jak zrobić kalendarz dla dziecka? Prosta instrukcja

Najlepszy kalendarz adwentowy 2022? Można postawić na komercyjne wzory, ale z pewnością ciekawszy będzie robiony własnoręcznie. Dzięki niemu można sprawić wielką frajdę dzieciom czekającym na nadejście Bożego Narodzenia.

Co to jest kalendarz adwentowy? Sprawdzamy

Co to jest kalendarz adwentowy? Chodzi o specyficzną formę kalendarza służącą odliczaniu dni do Bożego Narodzenia. Pochodzi ona z Niemiec i związana jest z kręgami protestanckimi. Dawniej miała przede wszystkim charakter religijny. Obecnie coraz częściej zmienia się to i kalendarze mogą być wykonywane jako świeckie. 

Kalendarz adwentowy 2022 to ciekawy gadżet, który może umilić oczekiwania na Boże Narodzenie. Zdjęcie ilustracyjneKalendarz adwentowy 2022. Zobacz, jak umilić sobie czas oczekiwania na święta

Kalendarz adwentowy komercyjny czy zrobiony samemu?

Kalendarz adwentowy można kupić lub zrobić samemu. Która z opcji jest ciekawsza? Z pewnością więcej zalet posiada opcja DIY, ale wymaga ona pewnych zdolności i przede wszystkim sporo czasu. Wersja gotowa na pewno przypadnie do gustu osobom zapracowanym. 

Kalendarz adwentowy DIY. Zdjęcie ilustracyjneKalendarz adwentowy DIY. Zdjęcie ilustracyjne istock / Muenz

Ciekawy kalendarz adwentowy dla dziecka

Jak wybrać gotowy kalendarz adwentowy dla dziecka? Przede wszystkim można skorzystać z prezentów tego typu, które zostały atrakcyjnie zaprojektowane od strony graficznej. Dotyczy to zarówno kalendarzy religijnych, jak i świeckich. Ostatnie związane są także z gwiazdkowymi motywami z bajek, które maluchy uwielbiają. Taki kalendarz może być prawdziwie wymarzonym przez najmłodszych gadżetem.

Kalendarz adwentowy. Zdjęcie ilustracyjneKalendarz adwentowy. Zdjęcie ilustracyjne istock / nambitomo

Kalendarze adwentowe. Jak zrobić samemu? 

Nie ulega wątpliwości, że najlepiej cieszą własnoręcznie zrobione kalendarze adwentowe. Jak zatem zrobić kalendarz adwentowy? Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie:

  • pierwszą jest rozpisanie dni, które pozostały do Bożego Narodzenia: może być ich 24 lub liczba ta może być dopasowana do długości trwania adwentu (od 23 do 28 dni);
  • drugą jest stworzenie strony plastycznej kalendarza w taki sposób, by ciekawie się prezentowała.
Zobacz wideo Jak zrobić sztuczny śnieg? [Pracownia Bronka]

Kalendarz adwentowy: pomysły, które zawsze się sprawdzają

Jakie pomysły na kalendarz adwentowy będą najlepsze? W klasycznej opcji wykorzystuje się słodycze. Oprócz nich można znaleźć kalendarze z kosmetykami, jedzeniem, biżuterią, gadżetami, zabawkami, a nawet rzeczami do własnoręcznego złożenia. Zawartość kalendarza najlepiej dostosować do wieku dziecka. Należy również pamiętać o tym, aby zamieszczone w okienkach produkty były trwałe.

Zobacz też: Ozdoby choinkowe z papieru kolorowego - klasyczne łańcuchy, a może rodzinne wspomnienia?

Kalendarz adwentowy dla dzieci ze słodyczami

Kalendarz adwentowy dla dzieci ze słodyczami to najpopularniejsza opcja. Może mieć formę pudełka z liczbą 24 drzwiczek odpowiadających dniom upływającym do Bożego Narodzenia. W wersji religijnej na każdych drzwiczkach będzie np. symbol związany z życiem Jezusa. Po ich otwarciu dziecko będzie mogło cieszyć się smakiem łakoci.

kalendarz adwentowykalendarz adwentowy pixabay

Kalendarz adwentowy DIY. Jak zrobić? 

Jak zrobić kalendarz adwentowy DIY? Wbrew pozorom wcale nie musi to być takie trudne. Odpowiedni gadżet da się przygotować na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to kalendarze adwentowe:

  • w kształcie choinki: możne je zrobić z drewnianych listewek i podwieszonych do nich woreczków np. ze słodyczami;
  • z papierowych torebek w różnych kolorach, które przytwierdza się na tablicy korkowej;
  • z filcu: z kolorowych kawałków tego materiału można zrobić ozdobne choinki z zawartością, które stworzą kalendarz;
  • z kartonu w formie np. domku z okienkami skrywającymi prezenty.

Kalendarz adwentowy DIY. Zdjęcie ilustracyjneKalendarz adwentowy DIY. Zdjęcie ilustracyjne istock / tunaly

Filmy świąteczne dla dzieci uczą i bawią. Zdjęcie ilustracyjneFilmy świąteczne dla dzieci - 10 propozycji na familijny wieczór

Kalendarz adwentowy z jedzeniem, kosmetykami i nie tylko

Oczywiście nie może też zabraknąć opcji dla dorosłych. Kalendarz adwentowy może przybierać przecież różne formy, bo także starsi z niecierpliwością wyczekują świąt. Co może być wówczas nagrodą za każdy kolejny dzień oczekiwań? Ciekawą opcją bywa kalendarz adwentowy z jedzeniem. Mogą się w nim znaleźć np. zdrowe słodycze lub lubiane słone przekąski.

Inne opcje ciekawych kalendarzy adwentowych dla dorosłych? Zawsze można postawić na wersję z miniaturowymi kosmetykami lub różnymi rodzajami herbat. Niekiedy ciekawym i bardzo nastrojowym pomysłem będą kalendarze ze świecami zapachowymi.

Zobacz też: Szopka bożonarodzeniowa - jak zrobić? Pomysły DIY dla dzieci

Więcej o: