Jest to biblijne imię męskie pochodzenia hebrajskiego. Wywodzi się ze słowa "Jaaqob" i oznacza "niech Bóg strzeże" lub według niektórych źródeł "zesłany, by karać nas za nasze grzechy". Czasem podaje się, że pochodzi również od słowa "aqeb", które oznacza "pięta". W Polsce znane jest od XIII w. Początkowo obowiązywały inne formy tego imienia: Jakob, Jokub, Jakób, Jakow, Kuszęt, Kuba, Jakubek, Jaksa. Co więcej, do roku 1936 imię zapisywano przez "ó". Dopiero po reformie ortograficznej wprowadzono obecną pisownię przez "u".
Jakub wyróżnia się przede wszystkim pewnością siebie, spostrzegawczością i umiejętnością szybkiej i dokładnej analizy otoczenia. Lubi przebywać wśród ludzi, świetnie się odnajduje w różnych miejscach, ale nie lubi gdy uwaga jest za bardzo na nim skupiona. Sprawia wrażenie, że nie da się go ani niczym zaskoczyć, ani oszukać. W dodatku zupełnie nie przejmuje się opinią innych. To właśnie innym bardzo imponuje. Ponadto Jakub to bardzo kulturalna, elegancka i uprzejma osoba. Bardzo uważnie dobiera sobie przyjaciół. Jest doskonałym powiernikiem tajemnic i sekretów, można mu ufać. Do życia podchodzi z dystansem i lekkością. Nie stawia pracy ponad wszystko, a mimo to zawsze sobie znajdzie jakieś zajęcie. Jest zaradny, można powiedzieć, że los mu sprzyja.
Imieniny: 5 lutego, 14 marca, 3 kwietnia, 17 kwietnia, 30 kwietnia, 1 maja, 3 maja, 6 maja, 11 maja, 1 czerwca, 5 lipca, 13 lipca, 14 lipca, 6 sierpnia, 9 września, 3 października, 9 października, 20 października, 21 października, 28 listopada, 20 grudnia
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdrobnienia: Jakubek, Jakubcio, Jakubik, Kuba, Kubcio, Kubusek, Kubutek, Kubuś, Kubuń, Kuburek, Jakubuś, Kubunio, Kubuniu, Kubi, Kubek, Kubcio, Kubson, Kubula, Buba, Bubek, Bubuś, Bubuń, Bunio, Bubiś
Jakub jest energiczny, aktywny, pełen chęci i zaangażowania. Nie miga się od obowiązków zawodowych, ale im bardziej jest doceniany i zauważany przez przełożonych, tym bardziej przykłada się do powierzonych zadań. Lubi czuć, że jest przydatny. Spełnia się, gdy może wykorzystywać swoje umiejętności analityczne i organizatorskie. Lubi nowe wyzwania, bardzo szybko aklimatyzuje się do zmian i nowych sytuacji. Ceni sobie perfekcję, zna swoje mocne i słabe strony, dlatego kiedy trzeba wycofuje się zanim poniesie konsekwencje lub walczy zaciekle o sukces. Inni mogą mu nieco zazdrościć bycia odpornym na wszelkie plotki i zazdrość ludzką. Dobrze będzie się czuł na stanowiskach, takich jak: polityk, dyplomata, dziennikarz, aktor, psycholog, muzyk, duchowny, naukowiec, informatyk, matematyk, fizyk, badacz.