Bolebor to bardzo oryginalne imię i znane głównie historykom. Tryumfy popularności święciło w okolicy XIII wieku, jednak z czasem odeszło do lamusa, pozostając jedynie na kartach pożółkłych ksiąg. Pewna para chciała tak nazwać swoje dziecko. Rada Języka Polskiego miała jednak inne podejście.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Bolebor to klasyczne, a przede wszystkim staropolskie imię męskie. W dosłownym znaczeniu oznacza "tego, kto więcej walczy". Nadawane było dzieciom w okolicy XIII wieku, a jedną z popularniejszych osób, które to imię nosił, był opat tyniecki - Bolebor, którego lata życia przypadły na 1247-1259. Chociaż jest to imię, które nader często używane było przed laty, dziś znane jest głównie historykom i archiwistom. Jednak pewna para rodziców, chciała je nieco "odmłodzić" i nazwać nim swoje nowo narodzone dziecko. Jednak pracownik Urzędu Stanu Cywilnego, do którego zgłosili się świeżo upieczeni rodzice z prośbą o rejestrację dziecka, miał pewne wątpliwości. Nie był pewien, czy takie imię w ogóle istnieje, toteż postanowił zwrócić się w tej sprawie do Rady Języka Polskiego.
Imię Bolebor nie występuje w żadnym współczesnym wykazie imion, gdyż dawno już (kilkaset lat temu) wyszło z użycia. Było noszone przez mężczyzn głównie w średniowieczu (notuje je m.in. Franciszek Piekosiński w publikacji „Rycerstwo polskie wieków średnich", tom III i „Rycerstwo małopolskie w dobie piastowskiej: zeszyt dodatkowy", Kraków 1902)
- odpowiedziała dr hab. Katarzyna Kłosińska, członek RJP.
Chociaż fakt istnienia imienia Bolebor został potwierdzony, to jednak sugeruje się, aby rodzice, wybierając imiona dla swoich dzieci, decydowali się na te bardziej współczesne.