Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Pomysłowość rodziców w wybieraniu dziecięcych imion chyba nie zna granic. Nadają dzieciom imiona postaci z filmów, seriali, książek czy gier. Pewni rodzice z Warszawy chcieli nazwać synka imieniem postaci z serii filmów Gwiezdne Wojny (ang. Star Wars) - Yoda. Urząd Stanu Cywilnego musiał w tej kwestii skontaktować się z Radą Języka Polskiego. Instytucja nie jest pewna, czy nietypowe imię jest właściwym wyborem.
Warszawscy rodzice chcieli zmienić drugie imię synka na Yoda. Jednak Urząd Stanu Cywilnego postanowił zasięgnąć opinii Rady Języka Polskiego. W imieniu instytucji opinii o imieniu udzieliła dr hab. Katarzyna Kłosińska. Specjalistka odpowiedziała rodzicom następująco:
Yoda to postać fikcyjna – bohater filmu Gwiezdne wojny. Można sądzić, że ma to być współczesna (ponowoczesna) forma imienia życzącego – niewysoka (mierząca ok. 100 cm wzrostu) zielonoskóra istota o imieniu Yoda jest mądra i potężna. Trudno przewidzieć, czy skojarzenie z istotą o zielonej skórze przyniesie krzywdę dziecku, które będzie nosiło jej imię. Jeśli chodzi o formę imienia i jego zgodność z zasadami polszczyzny, to należy odpowiedzieć, że nie jest to imię występujące w języku polskim oraz że jego forma jest nietypowa dla naszego języka, gdyż występuje rozbieżność między wymową a pisownią (litera y jest wymawiana jako [j]).
Kreatywni rodzice chcieli nadać chłopcu na drugie imię Yoda. Jednak Rada Języka Polskiego nie jest pewna, czy oryginalne imię nie przyniesie dziecku krzywdy. Dodatkowo, specjalistka zwróciła uwagę na dwa aspekty językowe - różnicę między pisownią a wymową, oraz na fakt, że takie imię w naszym języku nie istnieje. Warto przypomnieć też inne zasady wybierania dzieciom imion, które powinny:
Imię dla dziecka nie powinno też pochodzić od: skrótów bądź zdrobnień innych imion, nazw geograficznych i wyrazów pospolitych (np. kwiatów czy przedmiotów).