Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Polkom przysługują dodatkowe pieniądze. Mowa o dodatkowe 1338 zł

Wiedzieliście, że kobietom przysługuje dodatek do emerytury za urodzenie dzieci? Polkom przysługuje spora suma - 1338 zł miesięcznie. Aby ją dostać, muszą jednak spełnić określone warunki.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Aż 1338 zł

Program Mama 4 plus, czyli inaczej emerytura matyczna wynosi 1338 złotych. Dla niektórych może to być znaczący dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Warto wiedzieć, że jest to świadczenie uzupełniające. Dostajemy tyle, ile brakuje nam do najniższej emerytury krajowej.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Dla kobiet, które nie pracowały

Program Mama 4 plus przysługuje wyłącznie kobietom, które zajmowały się dziećmi. Jeśli nie pracowały zawodowo i nie zdobyły prawa do świadczeń emerytalnych, mogą otrzymać pieniądze. Ale warunków do spełnienia jest kilka.

Na początek jednak wspomnijmy, że choć świadczenia nazywa się emeryturą matyczną, pieniądze mogą otrzymać także mężczyźni. Oni także muszą spełnić określone warunki. Oprócz wspólnych warunków dla obu płci, mężczyźni muszą spełnić jeszcze jeden warunek – ich żona, matka dzieci nie żyje lub porzuciła rodzinę, więc to na nich spadł ciężar wychowywania dzieci.

Zobacz wideo Irena Wielocha ma 70 lat i jest wziętą modelką i influencerką. Pieniądze na smartfona zarobiła, jeżdżąc taksówką

Jakie jeszcze warunki należy spełnić? O emeryturę za urodzenie dzieci mogą starać się ci, którzy:

  • osiągnęli wiek emerytalny, czyli ukończyli 65 lat;
  • wychowali minimum czwórkę dzieci.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Konieczny wniosek

O dodatek do emerytury za urodzenie dzieci należy wystąpić. Trzeba złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. A do wniosku koniecznie dołączmy: oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody.

Więcej o: