"Orle imię" dla chłopca, jedyne takie. Kojarzy się z niezwykłą siłą i wytrwałością

Choć to chłopięce imię ma bardzo mocne, ma wyjątkowe znaczenie i znane jest głównie dzięki jednemu z popularnych aktorów amerykańskiego pochodzenia, to w Polsce nadawane jest bardzo rzadko. Jak podaje gov.pl w pierwszej połowie 2022 roku zostało wybrane zaledwie 4 razy.

Pochodzenie i znaczenia imienia Arnold

Istnieje wiele imion pochodzących od słów oznaczających "niedźwiedzia" w różnych językach, jest też sporo "lwich" czy "wilczych", ale istnieje tylko jedno "orle". Tym imieniem jest właśnie Arnold. Pochodzi z języka starogermańskiego i jest połączeniem słów "arn" - "orzeł" oraz "waltan" co oznacza "panować". Imię Arnold tłumaczone jest jako "ten, który panuje nad wszystkimi, niczym orzeł", "mężczyzna, który rządzi jak orzeł". 

Charakterystyka imienia

Ma w sobie coś z choleryka, ale umiejętnie panuje nad swoimi emocjami. Swoją pewnością siebie, samoświadomością i nieco narcystycznym podejściem do życia, wcale nie odpycha od siebie ludzi, wręcz przeciwnie, intryguje i inspiruje. W towarzystwie jest otwarty, gadatliwy i wesoły, nie otacza się wielkimi grupami ludzi, ale za to doborowymi. Dla bliskich jest oddany, wspierający i troskliwy, choć obcy nie odnoszą takiego wrażenia. Nie znosi porażek, budzą w nim gniew, czasem lekceważenie, a kończy się na tym, że zazwyczaj i tak szuka winnych. Bywa, że kompletnie zaniedbuje obowiązki na rzecz hobby. Inni nie tylko mu tego zazdroszczą, ale i podziwiają. Arnold chce korzystać z życia, poszerzać swoje horyzonty, rozwijać się, zdobywać wiedzę ,nie koniecznie ekspercką, ale za to w wielu dziedzinach. Drzemie w nim dusza kolekcjonera, ale rodzinę stawia w swoim życiu na pierwszym miejscu.

Imieniny: 15 stycznia, 15 lutego, 30 czerwca, 8 lipca, 8 października

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Arnek, Arni, Arniś, Arnik, Arnoldek, Arnolduś, Arnoldzik, Nikoś, Noldek

Predyspozycje zawodowe

To człowiek, który wyjątkowo dobrze radzi sobie w sytuacjach stresowych. W trudnych sytuacjach, bez większego wysiłku potrafi zachować zimną krew. Choć ma żyłkę i szczęście do interesów, bywa rozrzutny. Posiada w sobie wielki potencjał, ale wygodna natura potrafi skutecznie wygrywać z sumiennością. Czasem trwoni czas na niepotrzebne działania, zamiast na wykonywanie określonych zadań. Chyba, że zajmuje wysokie, kierownicze stanowisko w firmie, wtedy budzi się w nim ta rozsądna część charakteru, która mądrze kieruje zarówno finansami, jak i ludźmi z którymi pracuje. Ma też doskonałe zdolności negocjacyjne, co jest jego jedną z najbardziej docenianych cech wśród pracodawców. Jest świetny w podejmowaniu długoterminowych decyzji, co świadczy o tym, że często w dorosłym życiu wybiera sobie taką ścieżkę zawodową, jaką zaplanował sobie w dzieciństwie. Dobrze odnajdzie się na takich stanowiskach, jak: pracownik techniczny, żołnierz, strażak, ratownik, sportowiec, kierownik, policjant.

Sławni imiennicy:

 • Arnold Mostowicz - polski lekarz, pisarz
 • Arnold Rutkowski - polski tenor operowy
 • Arnold Słucki - polski poeta
 • Arnold Böcklin - malarz szwajcarski
 • Arnold Denker - szachista amerykański
 • Arnold Geulincx - filozof belgijski
 • Arnold Palmer - golfista amerykański
 • Arnold Schönberg - kompozytor austriacki
 • Arnold Zweig - pisarz niemiecki
 • Arnold Schwarzenegger - aktor, polityk amerykańskiego pochodzenia
 • Arnold Gehlen - niemiecki filozof, socjolog
 • Arnold Newman - amerykański fotograf
 • Arnold Odermatt - szwajcarski fotograf
 • Arnold Toynbee - brytyjski filozof, autor dwunastotomowego dzieła Studium historii
Więcej o: