Mieli pomysły na egzotyczne imię dla dziecka, ale urząd nie chciał go zarejestrować. "Nie jest imieniem"

Niechęć urzędników z Urzędu Stanu Cywilnego do zarejestrowania niektórych imion sprawia, że niekiedy takie przypadki są nawet rozstrzygane przez Radę Języka Polskiego. Jednym z przykładów jest niepopularne w Polsce żeńskie imię Salimah, które pewni rodzice chcieli nadać swojej córce.

Niekiedy podczas wyboru imienia dla córki rodzice decydują się na nietypowe jak na polską kulturę wybory. W ostatnich kilku dekadach popularność imion stale się zmieniała, a na liście pojawiało się coraz więcej nowych przykładów, zaczerpniętych z innych krajów czy wyznań.

Zobacz wideo Karolina Malinowska o stanie psychiatrii w Polsce. "Najmłodsze dziecko po próbie samobójczej miało osiem lat"

imię dla dziewczynki To imię kiedyś było prawdziwym hitem. Oznacza "czystą" i "bez skazy"

Czy Salimah jest imieniem?

Rada Języka Polskiego opisała pytanie skierowane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie, które dotyczyło żeńskiego imienia Salimah. Nie jest ono zbyt często wybierane w Polsce, dlatego konieczne było ustalenie, czy jego nadanie mogłoby być zaakceptowane na drodze administracyjnej.

Członek Rady Języka Polskiego, prof. Mariusz Rutkowski wyjaśnił, że "forma Salimah nie występuje w rejestrach używanych w Polsce imion". - Można zatem sformułować odpowiedź, że "Salimah" nie jest imieniem - odpowiedział na wniosek USC.

W związku z powyższym, zasadnym było wyjaśnienie, czy nadanie imienia "Salimah" byłoby zgodne z obowiązującymi w Polsce regulacjami prawnymi. - Kwestia ta jest jednak już w kompetencjach urzędników stanu cywilnego i wykracza poza zakres zagadnień opiniowanych przez Radę Języka Polskiego - stwierdził Rutkowski.

Znaczenie imienia Salimah

Imię Salimah pochodzi z krajów arabskich i najczęściej występuje w formie Saleema lub Saleemah. Jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Salim. W dosłownym tłumaczeniu oznacza "bezpieczny", "zdrowy" i "bezbłędny". W państwach muzułmańskich jest również odniesieniem do pokoju, czystości i szczęścia.

Nauczycielka nagrała seksowny taniec na sali gimnastycznej. Internauci poróżnieni Nauczycielka nagrała odważny taniec w klasie. Internauci: Mogą ją zwolnić

W kulturze muzułmańskiej imię Salimah ma nawet dopasowane pewne cechy, które najczęściej dotyczą dziewczynek o takim imieniu. Tak nazwane dziecko jest z reguły "życzliwe i wykazuje się miękkim sercem", ponadto "czasami może mieć zmienny nastrój", a szczęśliwymi kolorami w tym przypadku są czerwony i różowy. Inną cechą charakterystyczną dla dziewczynek o imieniu Salimah jest fakt, że lubią być chwalone i uwielbiają uznanie.

Więcej o: