Jeśli dziecko jest chore, rodzic może otrzymać od lekarza specjalne zwolnienie. Na jego podstawie może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych utrudnia jednak zadanie i stawia konkretne wymogi. Jakie? Przyjrzyjmy się wszystkim kwestiom.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie pracownikom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za wszystkie dni opieki i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
To też trzeba uściślić. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi:
Rodzicom nie przysługuje zasiłek, gdy mieszkają z innymi członkami rodziny, które mogą zapewnić dziecku opiekę. Jeśli więc jeden rodzic pracuje, a drugi nie, zasiłek się nie należy. Ta zasada też ma swoje wyjątki – nie dotyczy dzieci poniżej drugiego roku życia.
Świadczenie nie jest przyznawane automatycznie. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek. To formularz Z-15A. Rodzic ma obowiązek dostarczyć go do płatnika składek, czyli swojego pracodawcy. Dodatkowo należy dołączyć zwolnienie wystawione przez lekarza. Jeśli rodzic korzysta z profilu PUE ZUS, może dołączyć zwolnienie w wersji elektronicznej.
Maksymalny czas na dostarczenie zwolnienia wynosi siedem dni. Lepiej więc nie czekać i zrobić to jak najszybciej.