Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Nie wszyscy mogą liczyć na dodatkowe środki. ZUS stawia warunki

Zasiłek opiekuńczy na dziecko często jest wykorzystywany przez rodziców w okresie jesienno-zimowym, kiedy to najmłodsi więcej chorują. Podczas gdy łapią infekcję za infekcją, a rodzice nie mogą pracować, zasiłek opiekuńczy na dziecko wydaje się doskonałym rozwiązaniem.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - ile wynosi?

Jeśli dziecko jest chore, rodzic może otrzymać od lekarza specjalne zwolnienie. Na jego podstawie może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych utrudnia jednak zadanie i stawia konkretne wymogi. Jakie? Przyjrzyjmy się wszystkim kwestiom.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wyłącznie pracownikom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za wszystkie dni opieki i wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

To też trzeba uściślić. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi:

  • dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę - przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekujesz się chorym dzieckiem. Od tej kwoty trzeba jeszcze odjąć składki na ubezpieczenia społeczne,
  • dla osób, które nie pracują na umowę o pracę  - przeciętny miesięczny przychód z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym opiekujesz się chorym dzieckiem. Co więcej, kwota powinna jeszcze zostać pomniejszona o 13,71 proc.

Rodzicom nie przysługuje zasiłek, gdy mieszkają z innymi członkami rodziny, które mogą zapewnić dziecku opiekę. Jeśli więc jeden rodzic pracuje, a drugi nie, zasiłek się nie należy. Ta zasada też ma swoje wyjątki – nie dotyczy dzieci poniżej drugiego roku życia.

Zobacz wideo Czy bezwarunkowy dochód podstawowy jest możliwy w Polsce?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Wniosek należy złożyć jak najszybciej

Świadczenie nie jest przyznawane automatycznie. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek. To formularz Z-15A. Rodzic ma obowiązek dostarczyć go do płatnika składek, czyli swojego pracodawcy. Dodatkowo należy dołączyć zwolnienie wystawione przez lekarza. Jeśli rodzic korzysta z profilu PUE ZUS, może dołączyć zwolnienie w wersji elektronicznej.

Maksymalny czas na dostarczenie zwolnienia wynosi siedem dni. Lepiej więc nie czekać i zrobić to jak najszybciej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.