Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Polkom przysługuje spora suma. Aby ją dostać, muszą spełnić określone warunki

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci jest świadczeniem uzupełniającym. Wynosi więc tyle, ile brakuje nam do kwoty najniższej emerytury krajowej. Ta wynosi 1338 złotych. Jeśli nie mamy praw do tego świadczenia i tak możemy wystąpić o emeryturę za urodzenie dzieci. Ale tu trzeba pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci

Polki mogą liczyć na 1338 zł miesięcznie. To tak zwana emerytura matyczna. Program Mama 4 plus, bo tak nazywa się oficjalnie, przysługuje kobietom, które oddały się macierzyństwu. Jeśli nie pracowały zawodowo, nie zdobył praw do świadczeń emerytalnych lub rentowych i urodziły minimum czworo dzieci, mogą otrzymać pieniądze. Co jeszcze trzeba wiedzieć o emeryturze za urodzenie dzieci?

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Ile wynosi świadczenie? Kto może je dostać?

Emerytura za urodzenie dzieci przysługuje kobietom od marca 2019 roku. Warto wiedzieć, że mimo nazwy emerytura matyczna, pieniądze mogą otrzymać także mężczyźni. Oczywiście muszą oni też spełnić określone warunki. Obok liczby dzieci liczy się w przypadku obu płci osiągnięcie wieku emerytalnego i brak środków do życia. Dodatkowo mężczyźni muszą spełnić jeszcze jeden warunek – ich żona, matka dzieci nie żyje lub porzuciła rodzinę.

Świadczenie wynosi 1338 złotych miesięcznie. Podkreślmy więc raz jeszcze, oto świadczenie uzupełniające – emeryturę za urodzenie dzieci mogą starać się ci, którzy:

  • osiągnęli wiek emerytalny, czyli ukończyli 65 lat;
  • wychowali minimum czwórkę dzieci, w sytuacji, gdy ich matki albo zmarły albo odeszły i nie zajmowały się dziećmi.

Nie każdemu należy się 1338 zł. Jeśli otrzymujemy już jakieś świadczenie, to emerytura matyczna będzie wynosiła tyle, aby łączna kwota nie przekroczyła najniższej emerytury krajowej, czyli wspomnianych 1338 zł brutto.

Zobacz wideo Irena Wielocha ma 70 lat i jest wziętą modelką i influencerką. Pieniądze na smartfona zarobiła, jeżdżąc taksówką

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Konieczny wniosek

Emerytura matyczna nie należy się automatycznie. Trzeba złożyć wniosek, aby dostać pieniądze. Ten musimy zanieść oczywiście do Zakładu Ubezpieczeń Społecnzych.

Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego, akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci, zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody.

Więcej o:
Copyright © Agora SA