Przerwa świąteczna w szkołach podstawowych 2022 - wypada niekorzystnie dla uczniów i nauczycieli

Przerwa świąteczna w szkołach podstawowych 2022 oznacza rodzinne chwile w domowych pieleszach, ale też konieczność zorganizowania dodatkowej opieki. Kogo poprosić o pomoc? Przeglądamy świąteczny kalendarz i listę osób, które mogą wesprzeć rodziców.

Kiedy jest przerwa świąteczna w szkołach w 2022 roku? - postaw na planowanie 

Dlaczego niektóre domy funkcjonują jak dobrze zarządzane firmy, a w innych dominuje chaos? Wszystko jest kwestią organizacji. Pytanie, kiedy jest przerwa świąteczna w szkołach w 2022 roku, warto zadać sobie odpowiednio wcześnie, tak aby zaplanować urlop lub zorganizować dodatkową opiekę. 

Od kiedy trwa przerwa świąteczna 2022/2023? 

Za organizację kalendarza szkolnego odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dni wolne od szkoły podawane są z dużym wyprzedzeniem, co pozwala na planowanie rodzinnego wypoczynku lub organizację dodatkowej opieki. Od kiedy trwa przerwa świąteczna 2022/2023? Przerwa świąteczna w szkołach podstawowych wypada od 23 grudnia 2022 do 1 stycznia 2023. 

Zobacz wideo Jak wygląda szkoła w Szwecji? Tu nie ma prac domowych

Do kiedy trwa przerwa świąteczna? - wszystkie ręce na pokład 

Zapracowani rodzice chcą wiedzieć, od i do kiedy trwa przerwa świąteczna (nie mylić z feriami). 

  • Ostatni dzień w szkole dzieci pojawią się 23 grudnia (piątek), 
  • Powrócą 2 stycznia (poniedziałek).  

Aż trzy świąteczne dni wypadają w weekend:

  • 24 grudnia, Wigilia (sobota)
  • 25 grudnia, Boże Narodzenie (niedziela)
  • 1 stycznia Nowy Rok (niedziela)

Jak zorganizować czas podczas pracy rodziców, którzy nie mogą liczyć na wolne? Dla wielu rodzin kluczowy będzie czas od 27 do 31 grudnia (od wtorku do soboty). Co zrobić, gdy nie uda się wypisać urlopu na te dni? Kogo poprosić o pomoc? 

  • Na pierwszy ogień idą oczywiście dziadkowie, którzy są najczęściej proszeni o pomoc przy opiece nad dziećmi.  
  • Dobrym rozwiązaniem jest też starsze rodzeństwo. Chociaż polskie prawo nie precyzuje dokładnie tej kwestii, to jednak uznaje trzynastolatka za osobę samodzielną, zdolną do podejmowania decyzji. Przy tej opcji warto jednak mieć rękę na pulsie i cały czas monitorować sytuację w domu. 
  • Pomocną dłoń mogą podać też rodzice chrzestni, ale w tym przypadku raczej nie ma mowy o pełnej opiece w okresie pomiędzy świętami. Każdy ma swoje obowiązki i należy o tym pamiętać. 
  • Sąsiedzki system wsparcia to także dobry kierunek. Zaprzyjaźnione rodziny mogą podzielić między sobą opiekę i tym sposobem zamiast dwóch osób zyskujemy, aż cztery. 
  • Pomiędzy świętami nie zawsze możemy liczyć na nianię, ale dodatkowy zarobek warto zaproponować pełnoletnim członkom dalszej rodziny, na przykład studentom, którzy także mają przerwę od zajęć. 

Co zrobić, gdy wszystkie pomysły zawiodą? Od kiedy dziecko może zostać samo w domu? Zgodnie z aktualnymi przepisami, jest to możliwe w przypadku dziecka, które ukończyło 7. rok życia. Jednak głos rozsądku, który płynie wprost od ekspertów, wskazuje na graniczny wiek w postaci 10, a nawet 13 lat. 

Zobacz też: Prezent na mikołajki w przedszkolu - wyjątkowe podarunki, które zawsze się sprawdzą

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.