Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Matkom przysługują dodatkowe pieniądze. Kluczowy jest jeden warunek

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Matkom przysługują dodatkowe pieniądze od rządu, pod warunkiem że spełniają postawione kryteria. Kluczowy jest tu jeden warunek. Chodzi przede wszystkim o wiek oraz fakt przebywania na urlopie wychowawczym.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci to konkretne pieniądze dla wszystkich tych kobiet urodziły się po 1949 roku. Wszedł on w życie w 2015 roku i obok daty urodzenia liczy się jeszcze ilość przepracowanych lat i fakt przebywania na urlopie wychowawczym. Zatem gdzie złożyć wniosek i kto może się ubiegać o dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Irena Wielocha ma 70 lat i jest wziętą modelką i influencerką. Pieniądze na smartfona zarobiła, jeżdżąc taksówką

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci. Gdzie złożyć wniosek?

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci należy się on kobietom, które:

  • urodziły się po 1949 roku,
  • przepracowały zawodowo co najmniej 20 lat,
  • przebywały na urlopie wychowawczym.

W ten sposób o wyższe świadczenia emerytalne mogą starać się kobiety, które nie tylko pracowały, ale także opiekowały się dziećmi. Wprowadzając w 2015 roku ten program, rząd chciał zmodyfikować sposób obliczania kapitału początkowego emerytur, które uznano za krzywdzące w stosunku do kobiet, które przebywały na urlopie wychowawczym. W latach poprzednich urlop ten był traktowany, jako okres nieskładkowy, co prowadziło do znacznego spadku wysokości przyszłej emerytury.

Za każdy rok urlopu przysługuje 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego, który wcześniej wynosił tylko 0,7 proc., co było krzywdzące w stosunku tych mam, które przebywały na urlopie wychowawczym.

Zatem te mamy, które są już na emeryturze i mają wyliczony kapitał początkowy, ale przebywały na urlopie wychowawczym, powinny zgłosić się do ZUS-u i wystąpić z wnioskiem o nowe przeliczenie wysokości emerytury. Urząd ma obowiązek naliczyć ponownie kapitał, pod warunkiem że będzie to dla danej osoby korzystniejsze.

Istotne w tym programie jest to, że to świadczenie tylko dla kobiet. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci mogą otrzymać jedynie mamy.

Więcej o: