Chcieli nadać synkowi diaboliczne imię i zaczęli o to walczyć. Rada Języka Polskiego protestuje

Rodzice chcieli nadać synkowi oryginalne, choć dość diaboliczne imię. Zarówno Urząd Stanu Cywilnego, jak i Rada Języka Polskiego stanowczo się sprzeciwiły.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Rodzicielska kreatywność w wyborze imion dla dzieci jest naprawdę zdumiewająca. Pomysłowi rodzice chcieli nadać synkowi imię Lucyfer. Niestety ze względu na diaboliczne skojarzenia Urząd Stanu Cywilnego nie chciał się na to zgodzić. Jednak rodzice postanowili walczyć o nadanie dziecku wybranego imienia i skontaktowali się z Radą Języka Polskiego (RJP). 

Na zdjęciu: Noworodek Chciała nadać córce unikalne imię. Teraz żałuje. "Wybrałam to imię mając 17 lat"

Chcieli nazwać synka Lucyfer. Urząd Stanu Cywilnego nie wyraził na to zgody

Uparci rodzice nie chcieli tak łatwo odpuścić i wymyślić nowego imienia dla dziecka, a zamiast tego, postanowili zawalczyć. W tym celu napisali list do Rady Języka Polskiego, w którym poprosili RJP o opinię na temat imienia Lucyfer. Wyrazili też ubolewanie nad funkcjonowaniem urzędnika, który nie podjął żadnej decyzji. Rodzice uzasadnili swój wybór następująco (za RJP):

[...] Ludziom wykształconym imię Lucyfer nie będzie wydawać się nieprzyzwoite. [...] Jako rodzice zdajemy sobie sprawę z tego, że imię Lucyfer może wśród niektórych starszych kobiet na wsi wywołać płacz, strach lub niechęć. Mimo wszystko chcemy, żeby nasz syn był orędownikiem oświecenia i walki z zabobonami i fałszem.

Niestety ku rozczarowaniu rodziców, Rada Języka Polskiego również z całego serca odradziła nadanie dziecku imienia Lucyfer.

Imiona dla dzieci Chcieli nazwać córkę Toshiba, a syna Sosnowiec. Najdziwniejsze imiona zaskakują

Chcieli nazwać dziecko Lucyfer. RJP również nie wyraża aprobaty

Ku niezadowoleniu kreatywnych rodziców, Radą Języka Polskiego podtrzymała swoją decyzję z 1996 roku, w której wyraziła negatywną opinię o imieniu Lucyfer. Instytucja uzasadniła decyzję tym, że imię Lucyfer jest postrzegane negatywnie, a w efekcie nosząca je osoba również. To może skutkować napiętnowaniem chłopca w późniejszym życiu. Rada Języka Polskiego przypomina również, że "nie idzie tu jedynie o „relacje między synem a rodzicami" [...], ale również o autonomiczne funkcjonowanie nosiciela danego imienia w społeczeństwie. Istotnie, w Polsce nie można nadać dziecku imienia obraźliwego, ośmieszającego czy wywołującego negatywne skojarzenia. 

Więcej o: