Przypadki strasznej wiktoriańskiej choroby rosną w Wielkiej Brytanii, a lekarze ostrzegają przed objawami, na które należy uważać. Szkarlatyna to choroba z minionej epoki. Jednak w czasach obecnych odnotowuje się duży wzrost liczby chorych. Dotyka ona głównie dzieci do 10 roku życia, toteż pediatrzy uczulają szczególnie rodziców, aby z każdym niepokojącym objawem - zgłaszali się do nich.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Przypadki strasznej wiktoriańskiej choroby rosną w Wielkiej Brytanii, a lekarze ostrzegają przed objawami, z którymi natychmiast powinno się zgłosić do lekarza. Wzrost liczby zachorowań na szkarlatynę spowodował, że eksperci w dziedzinie zdrowia wydali specjalne ostrzeżenie dla mieszkańców Wysp.
Choroby wiktoriańskie szaleją dzisiaj w Wielkiej Brytanii. Nasze społeczeństwo jest w coraz gorszej kondycji, co oznacza, że umierają coraz młodsi. Po raz drugi z rzędu nasze wskaźniki umieralności niemowląt uległy pogorszeniu, co oznacza, że najsłabsze dzieci mają mniejszą szansę na przeżycie niż w Europie Zachodniej
- powiedział Jonathan Ashworth, sekretarz ds. Zdrowia i opieki społecznej z NHS, cytowany przez portal geekweek.interia.pl.
Jak donosi dailystar.co.uk, liczba chorych na szkarlatynę jest znacznie wyższa obecnie, niż w przeciągu ostatnich dwóch lat, natomiast brak dystansu społecznego sprzyja transmisji wirusa. Rodzice zostali poinformowani o niepokojących objawach, takich jak gorączka, ból brzucha, wymioty oraz ból gardła, które pojawiają się w pierwszych dniach od zakażenia. Te symptomy mogą sugerować, że jest to angina, jedna średnio dobę później pojawia się drobnoplamista, czerwona wysypka. Najwyraźniejsza jest na piersiach, brzuchu, pośladkach oraz w pachwinach. Charakterystyczny dla tej choroby jest rumień na policzkach, gdzie skóra wokół ust i nosa pozostaje blada.
Inną rzeczą, na którą należy uważać, jest tzw. "truskawkowy język", w którym biała powłoka na ustach ustępuje miejsca czerwonej i szorstkiej powierzchni języka.
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, ta choroba pojawiała się stosunkowo rzadko w Wielkiej Brytanii, ale obecnie przypadki rosną
- przekazał dr Chun Tang, lekarz rodzinny i dyrektor medyczny w Pall Mall Medical, cytowany przez portal dailystar.co.uk.
Płonica, czyli szkarlatyna wymaga bezwzględnie wprowadzenia antybiotykoterapii, czyli zastosowania penicyliny krystalicznej i cefalosporyny.
Jest zaraźliwa i przekazywana przez kaszel, kichanie lub bliski kontakt, dzielenie ręczników kąpielowych, ubrań, pościeli lub sztućców z zakażoną osobą
- dodała dr Naveen Puri, której słowa cytuje dailystar.co.uk.
Szkarlatyna po raz pierwszy została zdiagnozowana w XVII wieku i opisana przez angielskiego lekarza - Sydenhama. Znana jest na całym świecie, jednak wraz z upowszechnieniem się szczepionek i znacznym dbaniem o higienę - powoli zanikła. Chociaż jeszcze z początkiem XX wieku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, była najczęstszą chorobą wieku dziecięcego o bardzo ciężkim przebiegu i bardzo wysokiej śmiertelności.