Rozwodowe dziecko. Odczuwa zagrożenie i obarcza się winą za błędy rodziców

Rozwodowe dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, odczuwa lęk, zagrożenie i obawę wywołane nieznanymi dla niego okolicznościami. Pociechy często czują się odpowiedzialne za rozpad rodziny. Jak pomóc dziecku w tym trudnym czasie?

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Rozwód rodziców to traumatyczne wydarzenie dla każdego dziecka. Z jego perspektywy to utrata rodziny i brak możliwości normalnego funkcjonowania. Dzieci odczuwają smutek, rozgoryczenie i niepokój. Czasami mają pretensje do siebie, że są powodem sporów rodziców. Doskonale zdają sobie sprawę, że ich życie ulegnie diametralnej zmianie, prawdopodobnie na gorsze. Co rozumieją dzieci i jak pomóc im po rozwodzie rodziców?

Zobacz wideo Odchować dzieci, a potem co? Rozwód?

Rozwodowe dziecko często wykazuje skłonności do ukrywania swojej rozpaczy

Rozwodowe dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, odczuwa lęk, zagrożenie i obawę wywołane nieznanymi dla niego okolicznościami. Pociecha obawia się przyszłości i martwi się o swoje życie. Rozwód rodziców jest doświadczeniem, które zawsze wpływa na dzieci. Większość dzieci, niezależnie od wieku, przynajmniej przez krótki czas, odczuwa rozwód jako negatywne doświadczenie w ich życiu. Dzieci często otwarcie wyrażają swoje niezadowolenie poprzez frustrację, gniew i złość. Niekiedy trzymają to w sobie, co ma nieodwracalne skutki na przyszłość. 

Rodzice mają wpływ na to, jak dzieci przebrną trudny czas po rozwodzie

Rozwodzący się rodzice powinni wiedzieć, że mogą uchronić swoje dzieci przed poważnymi konsekwencjami w przyszłości związanymi z rozpadnięciem się rodziny. Szczególnie ważne jest pokazanie dziecku, że nic się nie zmienia w relacji rodzic-dziecko, poprzez stwarzanie ciągłych okazji do wspólnego spędzania czasu. To będzie budowało poczucie wartości i bezpieczeństwa. Ważna jest także rozmowa, zachęcająca pociechę do otwarcia się na temat swoich uczuć. Każdy rodzic powinien na nowo rozpalić w dziecku poczucie własnej wartości i zachęć je do wyciągania ręki do innych zamiast wycofywania się ze świata.

Więcej o:
Copyright © Agora SA