Chcieli dać córeczce męskie imię inspirowane reniferem. Urząd miał wątpliwości, prosił o drugą opinię

Rodzice chcieli nadać córeczce męskie imię, które przywodzi na myśl znanego renifera. Jednak urząd miał wątpliwości i postanowił skonsultować się z Radą Języka Polskiego. Taką odpowiedź otrzymali.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Kreatywność rodziców w wymyślaniu oryginalnych imion dla dzieci jest ogromna. Mieszkańcy Warszawy zwrócili się do tamtejszego Urzędu Stanu Cywilnego o zgodę na nadanie córeczce imienia, które kojarzy się z reniferem - Niko. Urząd miał pewne wątpliwości do oryginalnego imienia i skontaktował się z Radą Języka Polskiego (RJP) w tej sprawie. 

Rodzice chcieli nazwać córkę Niko. Urząd miał pewne wątpliwości 

Imię Niko jest męskim imieniem, będące skrótem od Nikodem bądź Nicolas (Nicolaus). W Polsce zostało nadane trzem dziewczynkom jako pierwsze imię. Jednak to nie przekonało warszawskiego urzędu, który skontaktował się z Radą Języka Polskiego, w celu podjęcia ostatecznej decyzji. Profesor Mariusz Rutkowski odpowiedział następująco na temat imienia Niko dla dziewczynki:

 [...] Odpowiedź musi być pozytywna, jako że imię to jest notowane w bazie PESEL jako pierwsze imię żeńskie dla 3 obywatelek Rzeczypospolitej.[...] 

Dodał również, że:

Gdy jednak przyjrzeć się tej sprawie bliżej, to pojawiają się pewne wątpliwości.[...] Zwyczajowo imię to jest przypisane do nosicieli męskich, jako przejęta z języków zachodnich forma zdrobniała od "Nicolas"/"Nicolaus", względnie "Nikodem". Można więc stwierdzić, że istnieją pewne ograniczenia związane z uzusem językowym przy nadawaniu takich imion osobom płci żeńskiej.

Męskie imię dla dziewczynki nie jest zalecane. Odradza się również inne imiona

Rada Języka Polskiego podała kilka zasad, które rodzice powinni mieć na uwadze, wybierając imię dla dziecka. RJP nie zaleca nadawania następujących imion:

  • pochodzących od nazw geograficznych
  • nieodróżniających płci dziecka,
  • obraźliwych lub budzących negatywne skojarzenia,
  • zdrobnień innych imion,
  • pochodzących od nazw wyrazów pospolitych (np. kwiatów, owoców czy przedmiotów),
  • obcojęzycznych (wyjątkiem są cudzoziemcy bądź rodziny mieszane),
  • z błędami ortograficznymi lub znakami niewystępującymi w języku polskim. 

Najczęściej nadawane imiona dla dziewczynek w Polsce

Jak możemy dowiedzieć się ze strony gov.pl, najczęściej nadawanym imieniem żeńskim w pierwszej połowie 2022 r. była Zofia. Tak nazwano aż 2860 dziewczynek.Tuż za tym wyborem, w 2832 przypadkach rodzice deklarowali wybór imienia Zuzanna. Na imiennym podium, jako trzecie wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek, znalazło się imię Hanna. Na ten wybór rodzice zdecydowali się 2669 razy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.