Popularne imię wśród naszych dziadków i wujków. Ma greckie korzenie i odchodzi w zapomnienie

Kiedyś chłopców nazywano tak znacznie częściej niż obecnie. Według gov.pl w pierwszej połowie 2022 roku zostało tak nazwanych zaledwie 22 chłopców. Nie wiadomo czemu jest coraz mnej popularne. Jedni mówią, że to z powodu trudnej wymowy, inni że zupełnie nie pasuje małym dzieciom. O jakie imię chodzi?

Pochodzenie i znaczenie imienia Szczepan

Imię Szczepan pochodzi od spolszczonej formy greckiego imienia Stefan, czyli "stephanus". Co ciekawe, imienia Szczepan zaczęto używać w Polsce jeszcze zanim w języku polskim ustanowiono spółgłoskę "f". "Stephanus" oznacza "wieniec", "korona", a osobę nazwaną tym imieniem tłumaczy się jako "nagrodzony wieńcem". W Polsce pojawiło się w średniowieczu. 

Charakterystyka imienia

Szczepan określany jest przez innych ludzi jako dumny i oryginalny. Cechuje go nadzwyczajna empatia i tolerancja. Wyczulony jest na krzywdę ludzką czy zwierzęcą, nie trzeba go prosić o pomoc, zawsze jest w gotowości. Szanuje odmienność zdań i poglądów innych, ale jednocześnie bardzo tego wymaga w swoim kierunku. Nie cierpi nieproszonych rad, zwykle też nie zmienia własnych planów pod wpływem innych ludzi. Nie podąża za tłumem i modą, ufa sobie i działa tak jak podpowiada mu intuicja, zgodnie z własnym rytmem. Ma świetne pomysły, niektórzy uważają, że nieco nierealne, ale on się tym nie przejmuje. Jeśli wierzy, że może osiągnąć założony cel lub sukces, będzie do niego dążył. Na drodze może mu stanąć jedynie zniechęcenie jeśli da się ponieść wyobraźni, gdyż w nadmiarze pomysłów zaczyna odczuwać zniecierpliwienie i niechęć do dalszego działania. Jest inteligentny, towarzyski i zaradny. Jeśli coś go interesuje, potrafi tak długo pogłębiać wiedzę, póki nie będzie czuł się ekspertem. Nie lubi mówić o swoich uczuciach, ale i tak zawsze otacza go spora grupa znajomych. Lubią przebywać blisko niego. Jego osobowość intryguje i inspiruje ich.

Imieniny: 3 sierpnia, 26 grudnia

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdrobnienia: Szczepanek, Szczepanuś, Szczepano, Szczepczyk, Szczepko, Szczepek, Szczepuś, Szczepcio, Szczepiś, Szczepiłek, Panek, Panuś, Panio, Pańcio, Szczepcio

Predyspozycje zawodowe

Wrodzona ambicja i przedsiębiorczość to jego cechy szczególne. Najbardziej lubi działać po swojemu, bez z góry narzuconego mu planu i rytmu, nie dopasowuje się do innych. Nie znosi też, gdy ktoś mu rozkazuje. Wszelkie napotkane porażki i upadki na drodze zawodowej traktuje jak dodatkową motywację i zachętę do cięższej pracy, a z popełnianych błędów wyciąga wnioski i wiedzę, by móc dalej się rozwijać. Taka mieszanka powoduje, że Szczepan to człowiek, który przy odrobinie wysiłku, osiąga wielkie zawodowe sukcesy. Dobrze sobie poradzi jako właściciel firmy lub jako kierownik w dużych firmach. Świetnie sprawdzi się też na stanowiskach, takich jak: prokurator, negocjator, adwokat, polityk, mówca, prezenter telewizyjny, artysta, lekarz, handlowiec, urzędnik. 

Sławni imiennicy:

  • Szczepan Hołowczyc - prymas Królestwa Polskiego
  • Szczepan Jan Grzeszczyk - polski konstruktor szybowców
  • Szczepan Aleksander Pieniążek - polski biolog i pomolog
  • Szczepan Zachariasz Jabłoński - paulin, teolog, dziennikarz
  • Szczepan Twardoch - polski pisarz, publicysta
  • Szczepan Jeleński - architekt, filozof, dramaturg
  • Szczepan Józef Gółkowski - działacz oświatowy, drukarz, księgarz
  • Szczepan Keller - polski duchowny katolicki, działacz społeczny i oświatowy, pisarz ludowy
Więcej o: