Czy nauczyciel może zadać pracę domową na długi weekend? Wyjaśniamy uczniowskie prawa i obowiązki

Wielu uczniów zastanawia się, czy nauczyciel może zadać pracę domową na długi weekend czy ferie. Prawo jest jasne. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak wygląda szkoła w Szwecji? Tu nie ma prac domowych

Praca domowa zadana na długi weekend czy ferie to problem dla uczniów, którzy chcieliby ten czas przeznaczyć na wyjazdy i odpoczynek. Ale czy nauczyciel ma prawo zadać pracę domową na czas dłuższej przerwy od szkoły? Jak się okazuje, prawo stanowi jasno, kto ma rację. 

Praca domowa na weekendCzy nauczyciel może zadać pracę domową? Odpowiedź zaskakuje

Czy nauczyciel może zadać pracę domową na długi weekend? Prawo jest jasne

Wszyscy uczniowie mają prawo do czasu wolnego i odpoczynku, a takim czasem są przede wszystkim dni, w które chodzą do szkoły, czyli m.in.:

  • weekendy (również długie),
  • święta,
  • ferie,
  • wakacje.

Mówi o tym artykuł 31 Konwencji o prawach dziecka (Dz.U. z 1991 r. nr 120, pozycja 526 z późniejszymi zmianami). Co za tym idzie, nauczyciel nie powinien zadawać pracy domowej na dni wolne od szkoły, choć teoretycznie może. Po prostu zadania do zrobienia w domu zabierają czas prywatny ucznia, do którego ten ma zawsze pełne prawo. W końcu nie samą nauką żyje uczeń

'Żadnych prac domowych'. Zasady amerykańskiej mamy zszokowały internautówMama sześciorga dzieci wywołała burzę "dziwnymi" zasadami. "Żadnych prac domowych"

Praca domowa na długi weekend? Nie powinno jej być, chyba, że sporadycznie

Co do zasady, prace domowe na dni wolne od szkoły nie powinny być zadawane, choć teoretycznie nie są też zabronione. O ile jedno czy dwa zadania nie zrobią krzywdy, a mogą pomóc utrwalić materiał z zajęć, o tyle praca domowa z każdego przedmiotu to już przesada i jest niezgodna z obowiązującym prawem. To samo tyczy się zadań domowych, które dostają uczniowie na zwykłe, szkolne popołudnia - prace domowe nie mogą zabierać czasu na odpoczynek i czas z bliskimi. 

Więcej o: