Chcą nadać córeczce łacińskie imię na "a". Rada Języka Polskiego: Proszę jeszcze przemyśleć decyzję

Rodzice wybrali córeczce łacińskie imię na literę "a". Niestety Rada Języka Polskiego prosi o ponownie zastanowienie się i przemyślenie decyzji. Imię może być negatywnie odbierane przez niektórych ludzi.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach i dla dzieci znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Wybór imienia dla dziecka jest ważną rzeczą dla rodziców. Wielu szuka oryginalnych i rzadko spotykanych imion, aby wyróżnić malucha z tłumu. Niestety wiele rodzicielskich pomysłów w późniejszym życiu dziecka może nastręczyć mu problemów. Pewni rodzice chcieli nadać córeczce łacińskie imię Ariana. Skonsultowali się w tej sprawie z Radą Języka Polskiego, która doradziła rodzicom powtórne przemyślenie decyzji, żeby nie skrzywdzili dziecka. 

Rodzice chcieli nazwać córeczkę Ariana. Rada Języka Polskiego poprosiła o ponowne rozważenie

Choć w imieniu Ariana nie ma niczego nieprzyzwoitego, to przewodniczący Rady Języka Polskiego (RJP) poprosił rodziców o ponowne przemyślenie wyboru. Specjalista zwrócił bowiem uwagę na zastrzeżenia prof. Walerego Pisarka dotyczące imienia Arian, które odnoszą się też do żeńskiej wersji, czyli Ariany. Opinia (za serwisem RJP): prof.  Pisarka jest następująca:

[...] Imię Arian jest skróconą postacią nazwy łacińskiej Arianus. Może ona oznaczać bądź zwolennika arianizmu, czyli poglądów Ariusza, kapłana z Aleksandrii z początku IV w., które to poglądy uznane zostały przez Kościół za herezję, bądź jednego ze starożytnych Ariów (od sanskryckiego arya – 'szlachetny') [...] Po polsku zwolennika arianizmu nazywamy arianinem, a domniemanego potomka dawnych Ariów - Aryjczykiem (także ta nazwa ze względu na znaczenie nadane jej w Niemczech hitlerowskich uchodzi za skompromitowaną w opinii światowej). Nazwa Arian nie bardzo się nadaje na imię [...] bywa odbierana jako niepoprawna forma wyrazu arianin (ten Arian jak ten Amerykan zamiast Amerykanin), a więc można ją uznać za „imię potencjalnie ośmieszające nosiciela". Ale oczywiście jako imię mężczyzny forma Arianin z racji swojej budowy także się kłóci z polską tradycją nazewniczą.

Rodzice chcieli nadać córce imię Ariana. RJP poprosiła o ponowne przemyślenie decyzji

Jak wynika z przytoczonej opinii prof. Walerego Pisarka, imię Ariana, podobnie jak Arian, może wywoływać negatywne skojarzenia z Aryjczykami i hitlerowskimi Niemcami. Dodatkowo, imię to może brzmieć jak przekręcona wersja arianina, co kwalifikuje je jako potencjalnie ośmieszające nosiciela. Stąd prośba przewodniczącego Rady Języka Polskiego o ponowne przemyślenie wyboru imienia dla córeczki. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA