• Link został skopiowany

8 supermocy dzieci, które mają tylko one. Umiecie oddychać i połykać w tym samym czasie? One tak

Małe dzieci są niesamowite. Posiadają szereg różnych zdolności i wyjątkowe umiejętności, które mogą zadziwić niejednego dorosłego. Wiele z nich to powód nie tylko do podziwu, czy zachwytu, ale także świętowania, bo nic tak nie cieszy rodzica, jak pierwsze kroki, czy słowo "mama". Jednak tych supermocy jest znacznie więcej.
Supermoce niemowlaka
Fot. pixabay / zdj. ilustracyjne

Od lat mówi się o tym, że dzieci - zanim dorosną - potrafią wiele rzeczy, o których później zapominają. Jednym z przykładów jest pływanie. Małe dzieci doskonale radzą sobie w wodzie, ale nie tylko. Przedstawiamy inne supermoce małych dzieci.

Zobacz wideo Sen noworodka, czyli w jakiej pozycji ułożyć dziecko i dlaczego ascetyczne łóżeczko jest najbezpieczniejsze?

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

8 supermocy dzieci, które mają tylko one. Twoje dziecko też tak potrafi

Jeśli masz w domu malucha, to na pewno wiesz, jak bardzo zmienia się każdego dnia i uczy się nowych rzeczy. Pełzanie, raczkowanie, wstawanie, siadanie, chodzenie, jedzenie, mówienie - moglibyśmy tak wyliczać bez końca. Każda taka okazja to powód do świętowania, bo dla rodzica pierwszy krok jego dziecka, czy wypowiedzenie danego słowa - jest niesamowite. Jednak małe dzieci potrafią znaczne więcej.

Przedstawiamy 8 wyjątkowych supermocy, z którymi rodzą się dzieci i mają je tylko niemowlęta.

  • Dzieci nie płaczą

Niemowlęta nie potrafią płakać. W rzeczywistości one jedynie krzyczą i jęczą, ale nie płaczą. Ich kanaliki łzowe są zamknięte, więc nie są w stanie produkować łez.

  • Połykają i oddychają w tym samym czasie

U niemowląt gardło leży wyżej niż u dorosłych. Kiedy połykają mleko, wejście do ich dróg oddechowych nie jest blokowane, dlatego podczas picia mleka noworodki mogą również łatwo oddychać.

  • Noworodki umieją raczkować

O dziwo, noworodek jest w pełni mobilny. Pamiętacie moment jego narodzin? Dziecko, położone na brzuchu matki, "wspina się" w górę, w kierunku jej piersi. Według naukowców niemowlęta są przyciągane przez zapach mleka.

  • Niemowlęta są bardzo elastyczne

Szkielet niemowlaka składa się z około 300 kości. Z wiekiem wiele z nich rośnie się w jedną całość. Zanim jednak kości zostaną połączone, ciało noworodka jest niezwykle elastyczne. Ta naturalna cecha jest potrzebna, aby dziecko mogło przejść przez kanał rodny.

  • Mają naturalny akcent

Naukowcy odkryli, że niemowlęta płaczą z narodowym akcentem. Uzyskują go w łonie matki, słysząc jej głos.

  • Świetnie czują się pod wodą

Jest to tak zwany odruch nurkowania. Znika on, gdy dzieci mają około sześciu miesięcy. Okazuje się, że kiedy dziecko zanurza się w wodzie, naturalnie wstrzymuje oddech, a jego kończyny zaczynają wykonywać ruchy pływackie.

  • W razie potrzeby niemowlęta mogą stale kichać

Przewody nosowe u noworodków są znacznie węższe niż u dorosłych. Dlatego trzeba je częściej oczyszczać. Ponieważ nie ma możliwości wydmuchania nosa przez niemowlę, musi ono korzystać z odruchów bezwarunkowych. Noworodek może więc kichać bez przerwy, dopóki jego nos nie pozbędzie się substancji drażniących.

  • Zasypiają w każdych warunkach

Małe dzieci nie potrzebują zaciemnienia i ciszy, aby zasnąć. Jeśli mają pełny brzuszek, pustą pieluszkę i nic ich nie uwiera, ani nie denerwuje - mogą zasnąć bez problemu w hałasie i zgiełku.

Więcej o: